Paranoyak Kişilik

Paranoyak Kişilik

Paranoyak Kişilik Nedir? Paranoyak Kişilik Biçimleri Nelerdir? Paranoya Nedir? Paranoyak Kişilere Nasıl Yaklaşılmalı?paranoyak kişilikParonayak kişilik, dünyanın tehlikeli bir yer olduğunu ve kendisinin de her an bir yara alabileceğini, bu durumdan kendisini koruması gerektiğini düşünür.“Dünya beni hep tetikte durmaya zorlayan dolandırıcı ve kötülerle dolu “önermesi paronayak kişilik için bir çıkış noktası oluşturabilir. Biraz da bozuk olan alarmı en küçük dokunmada çalışmaya başlayan bir otomobile benziyor.Bilinmeyen ve görünmeyen bir tehlike karşısında, bildiğimiz ve savaşabileceğimiz bir tehlikeye oranla nasıl daha fazla bir tedirginlik duyarsak, paronayak kişilik de sonunda bir düşman keşfedince aynı şekilde rahatlar. Bu, dünya hakkındaki teorisini ispatlamaktadır. Bir biçimde, duyduğu güvensizliği doğrulaması ve kendini biraz rahatlamış hissetmesi için, kendine düşmanlar yaratmak zorundadır. İşte bu nedenle bir düşman arama eğilimindedir ve kuşkularını sürekli olarak doğru çıkmasını ister. Aynı biçimde, eğer kıskançlığından dolayı acı çekiyorsa, ancak karısını sadakatsizliğinin kanıtını (veya akıntı sandığı bir şeyi) elde ettiğinde gerçekten kendini rahat hissedecektir.Durumun trajik yönü, paronayak kişiliğin sonunda haklı çıkacak olmasıdır: Kişilere güvenmeyi onlara karşı düşmanca davranınca, gerçekten de onların düşmanlığını kazanır. Tutumunu sürdürdüğünde karşısındakiler, belki ona zarar vermeye çalışacaklar, o da zafer çığlıkları atacaktır: “Onlara güvenmemekte haklıydım.”

Paranoyak Kişi Örnekleri

Bazı paranoyaklar, devrilmekten çok korkan, bu yüzden de halklarını polisiye önlemlerle denetleyen, siyasal programlarına karşı çıktıklarından kuşku duyduğu herkesi hapishanelere yollayan, kendisine komplo kurdukları korkusuyla çevresindekileri ölüme gönderen ve sonunda insanlar da onu devirmek isteği uyandıran diktatörlere benzerler. Bu tür diktatörler gerçekleri ortaya çıkarınca da terör estirmekte kendilerini haklı buluyorlar ve şiddeti artırırlar.Liderler, barışın ve mutluluğun sağlanması için, ortak yönleri bugünki durumun sorumlusu olan düşmanları bulmak ve verecekleri zararları engellemek olan basit ve halkı coşturan çözümler önerirler. “Düşmanlar “politik eylemlere ve dönemlere göre değişir; ancak paran ayaklar, yok etme siyasetlerin de gösterdikleri kararlılıktan daha adaletli ve daha mutlu bir toplumun doğacağını olan değişmez inançlarını hep sürdürürler.Ancak paranoyağın, zorbaya karşı ayaklanması da mümkündür. O zaman katıldığı bir baş kaldırı düşüncesine dönüşecek ve o, yeraltı direnişinin liderlerinden biri olacaktır. Kuşkucu olduğundan, siyasi polisin kurduğum bütün tuzaklardan kurtulacaktır. Ve düşmana duyduğu kin onu, korkunç bir kahramana dönüştürecektir…Demek ki, paranoyaklar seçtikleri düşmana göre kahraman ya da cani olabilirler, Buda insan olma koşulunun gerekli ahlaksal değerlendirmelerin dışında kalmadıklarını ispatlıyor. Yer aldıkları Siyasal kamp hangisi olursa olsun, tarihi çoğunlukla paronayakların yarattığını söyleyebiliriz.

Paranoyanın Biçimleri

Bütün oradaki kişilik bozukluklarında olduğu gibi, paranoya özelliklerinin çok az görüldüğü ya da bu özelliklerin bazı sıkıntılar yaratan ortamlarda belediye sonsuz ara biçimler vardır.          Kuşkusuz bir psikoterapi tedavisi görerek iyileşme konusunda olumlu adımlar atacaktır.Bu bireyler gerçekten, güvensiz ve kuşkucudur ama o oranda katı değildirler; başkalarından kuşkulandığı gibi kendisinden de kuşkullanabilirler. Güvensizlik, kuşku, üzgün mizaç: Paranoyanın daha gizli bir biçiminin, “duygusal kişilik”in özelliklerini taşırlar. Ruh sağlığı uzmanları uzun zamandır, bu tür duygusal kişilerde, başkaları tarafından tehdit edilme duygusunun kökeninde kişisel bir zayıflık duygusunu bulunduğunu düşünürler. Paranoyaklar gibi güvensiz ve kuşkulu olan bu kişiler, paronayakların tersine kendilerinin kötü bir imaja sahip olduklarını düşünürler. Üzgündüler ve başkalarının karşısında kendilerini güçsüz hissederler.Bu tür duygusal kişilere, saldırgan paranoyaklardan daha çok rastlanır.

Powered by Froala Editor

Paylaş