Cinsel Terapi Nedir ve Cinsel Terapist Ne Yapar?

Genel Başlıklar

Cinsel Psikolog veya Terapist Ne yapar?

Önemli Noktalar

Cinsel Terapi, psikolog veya terapistlerin; bireylerin ve çiftlerin, performans kaygısı veya ilişki sorunları gibi cinsel zorlukları çözmelerine yardımcı olma amaçlı bir danışmanlık şeklidir

Cinsel Terapi Nedir ve Cinsel Terapist Ne Yapar?

Cinsel Psikolog veya Terapist Ne yapar?

Cinsel Terapi, psikolog veya terapistlerin; bireylerin ve çiftlerin, performans kaygısı veya ilişki sorunları gibi cinsel zorlukları çözmelerine yardımcı olma amaçlı bir danışmanlık şeklidir. Özellikle ilk defa, bir cinsel psikolog görünce danışanların endişeli hissetmeleri normaldir. Pek çok insan cinsel hayatları hakkında konuşmakta zorluk çekiyor, bu yüzden yabancı biriyle bu konuyu tartışmak garip gelebilir. Bununla birlikte, çoğu cinsel terapist ve psikolog bu konuyu bilir ve danışanlarının kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaya çalışır. Genellikle, danışanın sağlığı ve cinsel geçmişi, cinsel eğitimi, cinsiyetle ilgili inançlar ve danışanların özel cinsel kaygıları hakkında sorularla başlarlar. Cinsel terapi seanslarının, danışanlar ve terapistler arasında herhangi bir fiziksel temas veya cinsel aktivite içermediğini bilmek önemlidir. Terapinin herhangi bir yönünden rahatsızlık duyan danışanlar, söz konusu psikolog ya da terapisti görmeyi bırakmalı veya konuşmamalıdır. Cinsel psikolog veya terapistler genellikle “ev ödevi” (danışanların kendi evlerinin mahremiyetinde tamamlamaları beklenen pratik faaliyetler) verirler. Bu tür bir ev ödevi aşağıdakileri içerebilir:

  • Deneme: Cinsel ilişki içinde olduklarını düşünen çiftler, arzularını arttırmak için rol yapma ya da seks oyuncaklarını kullanma gibi farklı aktiviteler deneyebilirler. Diğer çiftlerin, özellikle bir eşin bu gibi değişiklikler gerektiren bir sağlık durumu olması durumunda cinsel rutinini veya pozisyonlarını ayarlaması gerekebilir.
  • Odağı algılama: Çiftler için bu teknik kaygıyı azaltırken güven ve samimiyet oluşturmak için tasarlanmıştır. Çiftler, cinsel olmayan dokunma ile başlayan, genital dokunma ile devam eden ve genellikle birleşme ile biten üç aşamada ilerler.
  • Eğitim: İnsanlar bazen büyürken yeterli cinsel eğitim almazlar. Sonuç olarak, anatominin ve vücudun cinsel aktivite sırasında nasıl çalıştığının farkında olmayabilirler. Terapistler okumak için kitap veya web içeriği veya izlemek için videolar önerebilirler. Ayrıca danışanların vücutları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir ayna kullanmalarını önerebilirler.

Cinsel terapi de danışanlar, tek başlarına veya bir eşle birlikte çaba göstermeye istekli olursa, cinsel hedeflerine ulaşabilirler ve mutlu bir cinsel yaşam sürdürebilirler.

Cinsel psikolog ya da cinsel terapist, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cinsel sorunları olan insanlara destek olabilirler;

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları:

  • Cinsel İsteksizlik
  • Ereksiyon olmama veya ereksiyon zorluğu ( sertleşme bozukluğu)
  • Erken boşalma, geç boşalma sorunu
  • Ağrılı cinsel ilişki

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları:

  • Cinsel İsteksizlik
  • Orgazm bozukluğu
  • Vajinismus ve ağrılı cinsel ilişki

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Bir cinsel psikolog veya terapist problemlerinizi tarif eder ve sebebin psikolojik mi, fiziksel mi yoksa ikisinin bir arada mı olabileceğini değerlendirir. Deneyimlerinizi hakkında konuşmak ve araştırmak, neler olduğunu ve sorunlarınızın nedenlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.  Her terapi seansı tamamen gizlidir. Bir cinsel terapi desteğini kendi başınıza alabilirsiniz, ancak sorununuz partnerinizi de etkiliyorsa, ikinize de katılmanız daha iyi olabilir. Seanslar genellikle 45-50 dakika sürer. Psikolog veya terapistiniz size problemlerinize bağlı olarak haftada bir kez ya da değişen aralıklarla seansa gelmenizi önerebilir. Cinsel Terapi,  cinsel işleyiş hakkındaki endişelerden, cinsel ilişkinizdeki zorluklara kadar çeşitli cinsel sorunları çözmenize yardımcı olabilmektedir.

Cinselliği Etkileyen Diğer sorunlar

Cinsellik ve cinsel ilişki ilgili endişelerin genellikle stres, endişe veya depresyon gibi altta yatan konularla bağlantılı olduğunu unutmayın. Diğer durumlarda, cinsel işlev kronik hastalık, ilaç yan etkileri, cerrahi veya yaşlanma gibi faktörlerde cinsel işleb bozukluklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Cinsel terapi yoluyla endişelerinizi açıkça ifade etmeyi, kendi cinsel ihtiyaçlarınızı daha iyi anlamayı ve partnerinizin cinsel gereksinimlerini daha iyi anlamayı öğrenebilirsiniz.  

Paylaş