Bağlanma Stilleri

Bağlanma Stilleri

Bağlanma Stilleri | Güvenli Bağlanan | Kaygılı, Kararsız Bağlanan | Kaçıngan (Kaçınmacı) Bağlanan | Güvenli Bağlanma Nasıl Kazanılır? | 

Bağlanma Stilleri

Bağlanmak nedir? Hayatımızda olan insanlara nasıl bağlanırız? Neden birine bağlanmaya ihtiyaç duyarız veya neden birine bağlanmaktan korkarız? Romantik ilişkilerimizde veya arkadaşlık ilişkilerimizde benzer sorunlarla karşılaşmaktan hepimiz farklı çözümler üretiriz.  Bunu açıklayan birçok teori mevcut olsa da en güveniliri bağlanma teorisi olarak karşımıza çıkmaktadır.Bağlanma Stilleri | Şişli Terapi Enstitüsü | Beşiktaş Bu teori çocukluk yaşantımızdan bugüne dek psikoloji açısından en zengin bilimsel  araştırmalarla karşımıza çıkmaktadır. Bu teorinin derinliklerinde  sevgi,  güven, huzur gibi durumları başkasından temin etme ihtiyacı yatıyor. Bu teoriye göre ilk etapta aileden beklenen bu güven ve sevgi ileriki dönemde duygusal ilişki içerisine girdiğimiz partnerler tarafından bekleniyor. Erken çocukluk döneminde ebeveynlerimizle yaşadığımız deneyimler, ileride yakın olduğumuz insanlara karşı beklentilerimizi de şekillendiriyor. Bağlanma teorisi ortaya atıldıktan kısa bir süre sonra  12 aylık çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu 3 başlık altında incelenmiştir. Bunlar;
  • Güvenli bağlanma
  • Kaygılı-kararsız bağlanma
  • Kaçıngan bağlanma

Güvenli Bağlanan: 

Güvenli bağlanan çocuklar ebeveynlerinden uzak kaldıklarında huzursuzluk hissedip olumsuz tepkiler verseler dahi tekrar bir araya geldiklerinde çabucak sakinleşip, normale dönerler. Bu çocuklar ebeveynlerinin varlığında kendilerini güvende hissedip bağımsızca etrafı anlamaya ve oyun oynamaya yönelirler. Bu şekilde bağlanan insanlar genelde sevgi dolu, yakınlıktan korkmayan ve genellikle ilişkilerinden memnun insanlardır. Partnerlerine  şefkat göstermekten zorlanmazlar, rahatlıkla güvenirler, ihtiyaçlarını ve isteklerini ifade etmekte zorlanmazlar.

Kaygılı- Kararsız Bağlanan: 

Kaygılı-kararsız bağlanan çocukların ebeveynleri yanlarındayken bile huzursuzdurlar. Güvenli bağlanan çocukların aksine, bu çocuklar yaşadıkları güvensizlik duygusundan dolayı huzurlu bir şekilde çevreyi keşfedemez  ya da oyun oynamak gibi aktivitelere pek yönelmezler. Ebeveynlerinden ayrıldıklarında huzursuzluk hissederler, ebeveynleri geri döndüğünde bile  kolayca sakinleşemezler ve ebeveynlerine duydukları kızgınlığın geçmesi zaman alabilir. Yetişkinlik döneminde daha bağımsız, kendine güvenen ve insanlara bağlanmak istemezler. Yakın ilişkiler boğucu hissettirir ve bağımsızlığınızı tehdit ettiğini düşünürsünüz. Daha çok mesafeli ilişkiler istenir, fazla samimiyetten kaçınılır.

Kaçıngan Bağlanan: 

Kaçıngan (kaçınmacı) bağlanan çocuklar ise çoğu zaman ebeveynlerine karşı kaçınma davranışları gösterirler. Aynı odadayken bile onlarla fazla iletişim kurmazlar, ayrıldıklarında ağlamazlar ve bir araya geldiklerinde de ebeveynle bir temas kurmaya çalışmazlar. Kaçıngan davranış stiline sahip bireyler, samimiyete ihtiyaç duyduğunu hisseder ancak gösterilen hiçbir samimiyet yeterli değildir. Partnerinin onu gerçekten sevip sevmediğini, kendisinin sevilmeye değer olup olmadığını sürekli sorgulama içerisinde olurlar. Partnerinden umutsuzca güvenlik ve ilgi beklentisi içerisinde olurlar ve ne yazık ki çoğunlukla bu durum partnerlerini onlardan uzaklaştırır.

Güvenli Bağlanma Nasıl Kazanılır?

Bu konuda farkındalıklarınızı arttırarak, başkaları ile yakınlaşmaktan ve duygusal olarak bağlanmaktan kaçındığınız yolları keşfedebilir ve kazanılmış güvenli bağlanma stili oluşturmak için çalışabilirsiniz. Ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu iyi belirleyin. Psikoterapi, güvensiz bağlanma kalıplarınızı değiştirmek için yardımcı olabilir. Güvenilir bağlanma stiline sahip bir partner seçerek savunma mekanizmalarınıza meydan okuyabilir  ve bu ilişkide kendinizi geliştirebilirsiniz. Bağlanma stilimizi değiştirmek pek kolay olmayacaktır bunun için en etkili yöntem olan terapiye başlanmalıdır. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak veya randevu oluşturmak için Şişli Terapi Enstitüsüne başvurabilirsiniz.

Paylaş