Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Sıkça Sorulan Sorular

Uzman Klinik Psikologlarımız, Terapi Uygulamaları, Çalışma Alanlarımız Hakkında Sorularınız ve Daha Fazlası...

Sıkça Sorulan Sorular

Uzman Klinik Psikologlarımız, terapi uygulamaları, çalışma alanlarımız hakkında sorularınız ve daha fazlası...

Psikolog Kimdir?

Bir psikolog, insanların psikolojik problemlerinin davranışlarına, kişisel ve kişilerarası ilişkilerine ve gündelik yaşamlarına olan etkileri üzerine çalışır. Psikologlar Psikoloji üzerine lisans eğitimini tamamlayarak Psikolog ünvanına sahip olurlar, Uzman Klinik Psikologlar lisans eğitimlerine ek olarak klinik alanda uzmanlık programlarını tamamlayıp Uzman Klinik Psikolog ünvanına sahip olurlar. Psikologların çalışma alanları farklılıklar gösterebilmektedir.

Psikologlar Ne Yapar?

Psikologlar insanların zor zamanlar geçirdikleri durumlarda, terapi teknikleri ile bu zor durumlar ile başa çıkmalarına yardımcı olur. Psikologlar kişiye uygun terapi yöntemlerini uygulayarak kişilerin psikolojik problemlerini çözümlerler. Psikologlar, kişilerin düşünce ve davranış şekillerini geliştirmelerini, yeni düşünce ve davranış şekillerini keşfetmelerini sağlarlar. Kişilerin problemleri altında yatan ana düşünceleri terapi uygulamaları ile tanımlayan psikologlar, bu kişilere düşünce işlevselliklerini geri kazandırabilmektedirler.

Terapi Nedir ve Terapi Süreci Nasıl İşler?

Terapi, sorunlu davranışları, inançları, duyguları, ilişki sorunlarını veya somatik tepkileri (vücuttaki duyumları) çözmek için bir psikolog ile çalışma sürecidir. Terapi, psikolog ve danışan arasında dürüst, açık ve güvene dayalı bir ilişki kurmaya dayanır. Bireysel, grup veya aile terapisinde, psikolog ile ilişkiniz gizlidir ve sadece konuştuğunuz şeyin içeriğine değil, aynı zamanda sürece de odaklanır. Psikologlar ruh sağlığınızı iyileştirmek için duygularınızı anlamanıza ve düşünmemiş olabileceğiniz davranışsal seçenekleri keşfetmenize yardımcı olacaktır. Psikolog ile birlikte terapi sürecinde, çözmek istediğiniz sorunları tanımlayacak ve duygusal refahınızı elde etmenize yardımcı olacak hedefler koyacaksınız. Genellikle, terapi seansları bir yıldan daha az bir süre devam eder, ancak bazen daha uzun süre devam edebilirler.

Terapi Ücretleri Ne Kadardır?

Herhangi bir konuda bir psikologtan destek almak istediğinizde 2-3 seanslık bir çalışma, problemlerinizin çözümü için yeterli olmayacaktır.Psikologlardan terapi desteği almak karşılıklı güven ilişkisinin kurulması, yaşanılan sorunlar ile ilgili ayrıntılı değerlendirmeler açısından uzun bir süreç gerektirir. 

Terapi ücretleri yaşadığınız şehir, çalışacağınız ekol ve psikolog, mesleki yeterlilik gibi etkenlerden dolayı değişiklik gösterebilir. İstanbul’da pek çok psikolog Şişli, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy gibi merkezi ilçelerde çalışırlar. Terapi ücretleri İstanbul'da genellikle 150-1250 TL arasında değişebilir. Ancak genellikle 45-50 dakikalık seanslar 250-400 TL civarindadır.

Terapi ile İyileşebilir miyim?

Terapi sürecinizin başarılı olabilmesi için gereken en önemli noktalardan biri destek aldığınız psikololog ile ile kurduğunuz ilişkinin verimli bir ilişki çerçevesinde kurulabilmesidir.  Bu verimli ilişki ve terapinin yararlı olabilmesi için terapiden beklentinizi açıkça terapi aldığınız psikoloğunuza söyleyebilirsiniz. Eğer süreç içerisinde verim alamadığınızı ve problemleriniz adına ilerleme kaydedemediğinizi düşünüyorsanız bunu psikolog ile paylaşmakta fayda vardır.

Alanında uzman bir psikolog süreci en verimli şekilde değerlendirebilmek için gereken  adımları atacaktır. Eğer kendinizi yine de rahat hissetmiyorsanız farklı bir uzman psikolog ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Sizde sorun yaratan konuları açıkca psikolog ile paylaştığınızda terapi süreci faydalı hale gelecektir. Eğer rahatsızlığınızın tamamını, açıkça anlatmazsanız psikolog size yardımcı olamaz ve terapi sizin için bir iyileşme aracı olmaktan çıkabilir.

SANAT TERAPİSİ

SANAT TERAPİSİ Sanat: Britannica Ansiklopedisinde sanat “başkaları ile paylaşılabilir estetik objelerin, nesnelerin ve deneyimlerin yaratımında beceri ve hayal gücünün kullanımı” olarak tanımlamaktadır. Bu geniş anlamına […]

SOMATİZASTON BOZUKLUĞU

SOMATİZASYON BOZUKLUĞU (PSİKOSOMATİK BOZUKLUKLAR) Çoğu kişinin aklına sağlık deyince yalnızca bedensel sağlık gelir. Oysa sağlıklı olmak beden sağlığı yanında ruh sağlığını da içerir. Bedensel olarak […]

PSİKODRAMA

PSİKODRAMA Psikodram, Jacob Levy Moreno tarafından 20.yy başlarında geliştirilmiş bir tekniktir. Psikodrama tiyatroyu psikolojik tedavide kullanır. İlk amacı bireyin grup içinde var olması ve iyileştirmesini […]

Yeme Bozuklukları

YEME BOZUKLUKLARI |Yeme Bozuklukları Nedir?|Yeme Bozuklukları Nasıl Ortaya Çıkar?|Yeme Bozuklukları Nedenleri Nelerdir?|Yeme Bozuklukları Kimlerde Görülür?|Yeme Bozukluğu Türleri Nelerdir?| Yeme Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?| Yeme Bozukluğu […]