Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Yetişkin Danışmanlığı | İstanbul, Beşiktaş

Yetişkin Terapisi nedir? Psikoterapi Süreci Nasıl İlerler ? Psikolog Desteği Ne Sağlar?

Yetişkin bireyler için psikoterapi, bireylerin duygusal, davranışsal ve kişiler arası ilişki işlevlerindeki sorunları keşfetmelerine ve bu konuda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Psikoterapi, duygularınızla başa çıkma ve başkalarıyla etkileşime girme şeklinizi geliştirerek, mesleki ve kişisel yaşamınız da gelişecektir. Psikoterapi sürecinde, uzman psikolog zorluklarınızı anlamak ve hedeflerinize en kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olmaya çalışır, pozitif terapötik bir ilişki kurmayı hedefler.

Psikoterapi veya danışmanlık olarak da adlandırılan terapi; sorunlu davranışları, inançları, duyguları, ilişki sorunlarını ve/veya somatik tepkileri (vücuttaki duyumları) çözmek için bir uzman psikolog ile tanışma sürecidir. Terapiye başlamak, hangi zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın, kendinizin en sağlıklı hali olmak ve mümkün olan en iyi hayatı yaşamak için büyük bir adım olabilir. Terapi yoluyla, kendini tahrip edici davranış ve alışkanlıkları değiştirebilir, acı veren duyguları çözebilir, ilişkilerinizi iyileştirebilir ve yaşam standartlarınızı yükselterek doyumlu bir hayata geçiş yapabilirsiniz.

Psikoterapi, yaşamınızdaki problemlerle başa çıkmak için daha yapıcı yolları keşfetmenize ve öğrenmenize yardımcı olabilir. Zor bir dönemden geçerken veya yeni bir kariyere başlamak ya da boşanmak gibi stres altındayken de terapi destekleyici bir süreç olabilir.

Genel olarak, bir insan bir yaşam, ilişki veya iş sorunu ya da belirli bir zihinsel sağlık sorunu ile uğraşırken ve bu sorunlar bireye birkaç günden daha uzun bir süre boyunca çok fazla acı çekmesine veya üzülmesine neden olduğunda psikoterapi önerilmektedir . Psikoterapi en çok birey kendi başına terapiye başvurduğunda ve değişme arzusu yüksek olduğunda başarılı olur.

psikoterapi

Psikolog Desteğine İhtiyaç Duyduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Uzman bir psikologdan terapi desteği almanın size yardımcı olup olmayacağını düşünüyorsanız, işte kendinize sormanız gereken bazı sorular:

  • Hiç yoğun bir şekilde üzgün, sinirli veya yalnız hissediyor musunuz?
  • Özellikle kızgın veya sinirlenmiş olduğunuzda öfkenizin kontrol dışı olduğunu hissediyor musunuz?
  • Sürekli endişeli veya suçlu hissediyor musunuz?
  • Evde, okulda veya semtinizde bazı önemli sorunlar yaşadınız mı?
  • Uyuma , yemek yeme, ya da yaşam hakkında düşünme ve hissetme şeklinizde bazı kötüye giden değişiklikler fark ettiniz mi?
  • Bu duygular hakkında aile ve arkadaşlarınız ile sert bir şekilde konuşuyor musunuz?
  • Bu duyguların hayatınız üzerinde kötü bir etkisi var mı? Okul çalışmalarınızı ve aileniz ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizi zorlaştırıyorlar mı?

Bu soruların çoğunluğuna ”EVET ”cevabını veriyorsanız, merkezimiz uzman psikologlarından terapi desteği alarak kendi iyileşme sürecinize adım atabilirsiniz.

*Terapi, huzur ve mutluluğunuzu yeniden kazanmak için farklı düşünce tarzlarını keşfetmeyi öğrenmektir.

**Bu sayfada kullanılan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, teşhis içermez.

İstanbul Beşiktaş'ta Uzman Psikologlarımızdan Randevu Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz