Skip to main content
Şişli Terapi Enstitüsü

Uzman Klinik Psikolog

Orhan TARUK

Uzman Klinik Psikolog Orhan Taruk Kimdir? Hakkında | Çalışma Alanları | Yorumlar | Randevu

Lisans Eğitimi ve Çalışmaları

Uzman Klinik Psikolog Orhan Taruk lisans eğitimini Tbilisi State University of Georgia’da Psikoloji  bölümünde  tamamlamıştır. Psikoloji lisansının ilk iki yılında genel psikoloji alanında son iki yılında Çocuk Psikolojisi alanında eğitimler almıştır.  Okul öncesi ve okul çocuklarının gelişimi, bağlanma stilleri, çocuklarda kaygı ve travmatik yaşantıların belirlenmesi, ebeveyn stillerinin çocukluk dönemindeki etkileri ile ilgili çalışmalar yürütmüştür.

Eğitimi süresince Bakırköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA), Balıklı Rum Hastanesi, Fransız Lape Hastanesi  ve  Florence Nightingale Hastanesinde Psikoz, Anti-Sosyal Kişilik Bozukluğu, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Post Travmatik Stres Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış bireylerin klinik değerlendirmesi ve psiko-sosyal müdahale programları üzerinden gözlemlerde bulunmuştur.

Uzman Klinik Psikolog Orhan Taruk

Yüksek Lisans Eğitim ve Çalışmaları

Uzman Klinik Psikolog Orhan Taruk Lisans Eğitimi sonrasında 2010 yılında İstanbul Arel Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programına kabul edilmiş, 2014 yılında aynı üniversitede Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına kabul edilmiştir.

Yüksek Lisans eğitim dönemi boyunca; Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Varoluşçu Terapi, Psikopatoloji, Cinsel İşlev Bozuklukları Tanı ve Tedavi Teknikleri; Uyuşturucu, Alkol, İnternet Bağımlılığında Tedavi Yaklaşımları, Sanat Terapisi ve Uygulamaları, Travma ve Travmaya Müdahale alanlarında eğitim ve araştırmalar yürütmüştür. Klinik Yüksek Lisans bünyesinde süpervizör eşliğinde yetişkin bireylere yönelik çalışmalarda bulunmuştur.

Yüksek Lisans eğitimi boyunca Türk Psikologlar Derneğince verilen Bilişsel Davranışçı Terapi, CETAD tarafından verilen Cinsel Terapi eğitimleri almıştır.

Adalet Bakanlığı bünyesinde ergen ve yetişkinlerle; Benlik Algısı, Özgüven Eksikliği, Kaygı, Travmatik Yaşantılar, Zorbalık, İstismar, Bağımlılık alanlarında bireysel ve grup çalışmaları yürütmüştür.

2012 yılında Van-Erciş depreminde, 2015 Soma Faciasında Türk Psikologlar Derneği koordinatörlüğünde Travma Müdahale Ekibi içerisinde yer almıştır. Her iki faciada da etkilenen bireylere yönelik olarak Yas, Travmatik Yaşantılar, Yaygın Anksiyete Bozukluğu alanlarında çocuk ve yetişkinlere yönelik müdahale çalışmaları yürütmüştür.

Çalışma Alanları

Uzman Klinik Psikolog Orhan Taruk Ergen ve Yetişkinlerle Psikodinamik Yönelimli Psikoterapi uygulamakta ve bu doğrultuda kendi psikanaliz  sürecine devam etmektedir. IPA (The International Psychoanalytical Association)'ya bağlı İPD (İstanbul Psikanaliz Derneği) bünyesinde verilen Psikanaliz Seminerleriyle psikanaliz eğitimlerine ve psikanalitik süpervizyon sürecine başlamış, Prof. Dr. Doğan Şahin tarafından verilen Psikodinamik Terapi eğitimlerine katılım göstermiştir. Halen kuruculuğunu da üstlendiği İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Şişli Terapi Enstitüsünde tam zamanlı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bireysel (Yetişkin) Psikoterapi

Depresyon, Kaygı Bozuklukları, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Panik Bozukluk, Agorafobi, Sosyal Fobi, Özgül Fobiler, Obsesif Kompulsif Bozukluk,  Post-Travmatik Stres Bozukluğu (PTSD- TSSB), Kayıp, Yas, Bipolar Bozukluk, İlişki Problemleri, Özgüven Eksikliği, Öfke Kontrolü, Benlik Algısı

Kişilik Örgütlenmesi Alanında

Paranoid Kişilik Bozukluğu, Şizoid Kişilik Bozukluğu, Şizotipal Kişilik Bozukluğu, Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Borderline Kişilik Bozukluğu, Histriyonik Kişilik Bozukluğu, Narsistik Kişilik Bozukluğu, Çekingen Kişilik Bozukluğu, Bağımlı Kişilik Bozukluğu, Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Cinsel Terapi

Erkeklerde; Prematüre Ejakülasyon (Erkan Boşalma), Erektil Disfonksiyonel (Sertleşme Bozukluğu), Cinsel İsteksizlik, Geç Boşalma

Kadınlarda; Orgazm Bozukluğu, Uyarım Bozukluğu, Disparoni, Vajinismus, Cinsel İsteksizlik

Aldığı Eğitimler

Cinsel Terapi Eğitimi – CETAD (CİNSEL EĞİTİM TEDAVİ VE ARAŞTIRMA MERKEZİ) I. ve II. Modül

Bilişsel Davranışçı Terapi ve Teknikleri – TPD (TÜRK PSİKJOLOGLAR DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ)

Cinsel Problemlere Yaklaşım- İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi- Prof. Dr. Doğan ŞAHİN

The Gottman Institute & PSİKOLOJİSTANBUL, Gottman Çift Terapisi

Çözüm Odaklı Terapi – Psikolojik Danışman Öğretim Üyesi Nevin DÖLEK

Psikopatoloji- İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Prof. Dr. Doğan Şahin

Çocuk Müdahale Programı –Adalet Bakanlığı

Sigara Alkol Madde Bağımlılık Programı – Prof. Dr. Kültegin ÖGEL

Dinamik Yönelimli Terapi Eğitimi İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi- Prof. Dr. Doğan ŞAHİN

Kişilik Bozukluklarında Acil Müdahale – Prof. Dr. Doğan ŞAHİN

Şema Terapi Kuram ve Teknikleri I. ve II. Modül- Psikiyatr Dr. Alp KARAOSMANOĞLU

DBE ve EMDR INSTITUTE, EMDR I. Düzey Uygulayıcı Sertifikası- Psikolog Emre KONUK

Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi ve Süpervizyonu - Uzman Klinik Psikolog Suzan Uğur Girginer,

Hipnoz Eğitimi -Psikoterapi Ensititüsü- Psikiyatr Dr. Tahir Özakkaş

Psikanaliz Seminerleri- İstanbul Psikanaliz Derneği (İPD)

Psikanaliz Seminerleri-Psike İstanbul (İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği)

*Aldığı eğitimlerin dışında kendi analiz sürecinden geçmektedir.

Danışan Yorumları

.

doktortakvimi.com

eb...u

İlişkimde yaşadığım bazı sorunlar yüzünden psikoloğa gitme kararı almıştım. Uzun süren bir araştırmadan sonra Orhan Bey’e rastladım. Kendisiyle 6. seansımız gerçekleşti. Her seansta kendimle, geçmişimle, olaylara bakış açım ve duygularım ile ilgili farkındalık ve aydınlanma yaşıyorum. Bu süreçte güven veren, empati kuran, nokta atışı soruları ile kendimi keşfetmemi sağladığı için teşekkürlerimi sunuyorum. Siz de bir psikolog arayışındaysanız düşünmeden kendisiyle randevu oluşturabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Orhan beyi bir tanıma vasitasıyla buldum gitme konuşun da çekincelerim vardı hep beraber erteledim ama şimdi işin içindekilerden çıkamayacak hale gelmiştim psikolog ne yapabilir ki diye düşünüyordum konuşarak ama iyi ki gitmişim kafamda ki bütün sorularım bir bir yerine oturdu insana kendini her şeyi halledebilirmiş üstesinden gelebilirmişim hissi veriyor iyi ki gittim daha yeni başladık yolumuz var biliyorum ama en azından artık bir yolum var.

doktortakvimi.com

ya...m

Orhan bey ile internet üzerinde yaptığım araştırmalar sırasında karşılaşıp terapiye başladık. İlk seanstaki bi söylemi ile kendimin farkına vardırmasaydı muhtemelen seansa devam etmeyecek ne kendimin, ne sorunlarım, ne iyi yanlarımı göremeden yaşamaya devam edecektim. 4 ayı geçiyor sanırım hala devam ediyoruz terapiye ve gün geçtikçe ne kadar ilerlediğimi sevinerek görüyorum. Sakin, anlayışlı ve güvenilir tavrı sayesinde kendime bile anlatmadığım, kaçtığım konuları terapilerde anlatabiliyor üzerinde çalışabiliyoruz. Olay, durum odaklı çözüm yerine bunlar yaklaşım tarzımı sorgulayamaya, görmeye yönelik kazanımlar edindiğim için o an benim için sorun olan duruma yönelik durum özelinde değil buna neden olan sebepleri görüp düzeltmeye çalıştığımız içinde bence daha sağlıklı ve güçlü bir çözüm yoluna gidiyoruz. Aklında sorusu olan herkese en azından tanışma tavsiyesinde bulunabilirim ve eğer burayı okuyorsanız sizinde desteğe ihtiyacınız olabilir. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin. Sevgiler.

doktortakvimi.com

i...

Kendisine gitmeye başlama nedenim düşüncelerimin belli bir zamandan sonra kişisel hayatımı fazlasıyla etkilemesiydi. Orhan beyle sadece üç seansımız gerçekleşti. Fakat bu kısa süreçte bile bana gerek yaşadığım olaylar ve düşüncelerim arasındaki bağlantılarla gerekse kendimi daha iyi tanıyabilmek açısından çok yardımcı oldu. Orhan beyi güçlü empati yeteneğinden ve olaylar arasındaki analizlerinden dolayı kesinlikle öneririm

doktortakvimi.com

p...k...

Kendisinin empati yeteneğinin çok gelişmiş olduğunu düşünüyorum bu bağlamda yardımcı olabilme etkisi çok daha fazla artıyor. Karşısındakini gerçekten anlıyor sadece psikolog gözüyle bakmıyor yapıcı yaklaşıyor. Doğru sorularla ve yönlendirmelerle fark edemediğim şeyleri fark etmemi sağlıyor. Nokta tespitler yapıyor ve dolayısıyla kendi içimde hızlı sonuç alabilmemi sağlıyor. Teşekkür ederim Orhan Bey..

doktortakvimi.com

i....ç

Orhan Bey'in terapi sürecimde dile getirdiğim konu, olay ve içsel durumuma dair yaptığı az, öz yorumlar, gösterdiği yeni bakış açıları, pür dikkat dinleyişini hissettirmesi ve sizin hayatınıza terapist koltuğuyla birlikte sizin koltuğunuzdan da bakabilmesi, danışmanlık aldığım süreç boyunca ihtiyacım olan tüm çözülme ve çözümlemelere ulaşmamı sağladı diyebilirim. Şu an için ihtiyacım olan kendime ve hayatıma dair bakış açılarımda eksik parçalarımı tamamladığıma inandığım için terapi sürecimiz sonlandı. 4 ay gibi kısa bir sürede bunu hissedebilmem Orhan Bey'in yaklaşımlarıyla en az kendi bireysel çabam kadar alakalı diyebilirim. Bazen seansta söylediği tek bir kelime ya da kavram üzerine dahi günlerce düşündüğüm oluyordu.. Bir terapi süreci gerekli cesareti gösterebildiğinde insanı çok iyi hissettirebiliyormuş. Hayatımın bir döneminde tekrar bu tip bir sürece ihtiyaç duyduğumu hissedersem, kesinlikle önce Orhan Bey'in kapısını çalacağım. Kendisine çok teşekkür ederim..

doktortakvimi.com

hu...s

Sakın tavırlarıyla beni bana gösterek hatalarımla yüzleşmeyi sağladı. Yönelerdirmeler farkındalık yaratı, ve düzelmeye fayda sağladı. Çok memnun kaliyor seanslarımdan, rahatlamış olarak ayrılıyorum. Orhan bey işini çok iyi yapıyor.

İstanbul Beşiktaş'ta Uzman Psikologlarımızdan Destek Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz