Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Uzman Klinik Psikolog

Enes KUŞ

Lisans Eğitimi ve Çalışmaları

Lisans eğitimi sırasında zihinsel engelli bireyler ve aileleriyle, eğitimsel, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini destekleme üzerine çalışmalar yürütmenin yanı sıra psiko-eğitim vermiştir, üstün zekalı çocukların aldıkları özel eğitiin çocuğun gelişimi üzerine çalışmalar yürütmüştür, LGBTi dernek mensuplarının cinsel yönelimleri üzerine farkındalık çalışması ve LGBTi dernek mensuplarının aileleriyle kabullenme toplantılarında ve psiko-eğitim aşamasında gönüllü çalışmalara katılmıştır. Alan içi ve alan dışı çeşitli bilimsel makale ve çalışmaların Türkçe’ye çevrilmesinde, ulusal ve uluslararası katılımcıların bulunduğu psikoloji ve psikolojiye yardımcı bilimlerin çeşitli organizasyonlarında görev almıştır. Lisans eğitimi süresince eğitim kreş dönemi, anaokulu dönemi, ilkokul dönemi, ortaokul dönemi, lise dönemi ve üniversite dönemi öğrencileri ile süpervizyonlar eşliğinde psikoterapi uygulamıştır. Lisans stajını, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi K koğuşu ( yatılı erkek hastalar) ‘nda yapmıştır.

uzman klinik psikolog Enes Kuş

uzman klinik psikolog Enes Kuş

Yüksek Lisans Eğitimi ve Çalışmaları

Klinik Psikoloji yüksek lisansı süresince İstanbul Anadolu yakasında bulunan çeşitli psikoterapi merkezlerinde Çocuk, ergen ve yetişkin bireylerle dinamik yönelimli psikoterapi yapmakla birlikte, İPA ( The International Psychoanalytical Association)’a bağlı Psikeİstanbul psikanaliz derneğin’de psikanaliz eğitimlerine başlamış ve dernek eğitim analistlerinden süpervizyon eğitimi almıştır. Yüksek lisans eğitim süresince aldıkları eğitimlerin yanında çeşitli kurum ve kuruluşlarda psiko-eğitim çalışmaları yürütmüş, özel kurumlarda klinik psikolog ünvanı ile görev almıştır. Yüksek lisans stajını İstanbul NP hastanesinde tamamlamıştır.

Doktora Eğitimi ve Akademik Çalışmaları

Akademik hayatına Klinik Psikoloji doktora programı ile devam ettirmektedir. Bu süreçte; psiko-somatik hastalıklar, kişilik bozuklukları, bağımlılık ve duygu durum bozukluğu konularında çeşitli akademik makale çalışmalarına devam etmektedir. Yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans dersleri vermektedir.

Mesleki Çalışmaları

Mesleki hayatına, özel kurumlar bünyesinde klinik psikolog olarak çalışmasından, stajyer psikolog, gönüllü çalışmalarından edindiği mesleki tecrübe ile kendi kurduğu Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde çocuk, ergen ve yetişkinlerle dinamik yönelimli psikoterapi yapmakla beraber İstanbul’un Anadolu yakasında çeşitli psikoterapi merkezlerinde psikolog/psikoterapist olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Danışan Yorumları

.

doktortakvimi.com

eb...u

İlişkimde yaşadığım bazı sorunlar yüzünden psikoloğa gitme kararı almıştım. Uzun süren bir araştırmadan sonra Orhan Bey’e rastladım. Kendisiyle 6. seansımız gerçekleşti. Her seansta kendimle, geçmişimle, olaylara bakış açım ve duygularım ile ilgili farkındalık ve aydınlanma yaşıyorum. Bu süreçte güven veren, empati kuran, nokta atışı soruları ile kendimi keşfetmemi sağladığı için teşekkürlerimi sunuyorum. Siz de bir psikolog arayışındaysanız düşünmeden kendisiyle randevu oluşturabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Orhan beyi bir tanıma vasitasıyla buldum gitme konuşun da çekincelerim vardı hep beraber erteledim ama şimdi işin içindekilerden çıkamayacak hale gelmiştim psikolog ne yapabilir ki diye düşünüyordum konuşarak ama iyi ki gitmişim kafamda ki bütün sorularım bir bir yerine oturdu insana kendini her şeyi halledebilirmiş üstesinden gelebilirmişim hissi veriyor iyi ki gittim daha yeni başladık yolumuz var biliyorum ama en azından artık bir yolum var.

doktortakvimi.com

ya...m

Orhan bey ile internet üzerinde yaptığım araştırmalar sırasında karşılaşıp terapiye başladık. İlk seanstaki bi söylemi ile kendimin farkına vardırmasaydı muhtemelen seansa devam etmeyecek ne kendimin, ne sorunlarım, ne iyi yanlarımı göremeden yaşamaya devam edecektim. 4 ayı geçiyor sanırım hala devam ediyoruz terapiye ve gün geçtikçe ne kadar ilerlediğimi sevinerek görüyorum. Sakin, anlayışlı ve güvenilir tavrı sayesinde kendime bile anlatmadığım, kaçtığım konuları terapilerde anlatabiliyor üzerinde çalışabiliyoruz. Olay, durum odaklı çözüm yerine bunlar yaklaşım tarzımı sorgulayamaya, görmeye yönelik kazanımlar edindiğim için o an benim için sorun olan duruma yönelik durum özelinde değil buna neden olan sebepleri görüp düzeltmeye çalıştığımız içinde bence daha sağlıklı ve güçlü bir çözüm yoluna gidiyoruz. Aklında sorusu olan herkese en azından tanışma tavsiyesinde bulunabilirim ve eğer burayı okuyorsanız sizinde desteğe ihtiyacınız olabilir. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin. Sevgiler.

doktortakvimi.com

i...

Kendisine gitmeye başlama nedenim düşüncelerimin belli bir zamandan sonra kişisel hayatımı fazlasıyla etkilemesiydi. Orhan beyle sadece üç seansımız gerçekleşti. Fakat bu kısa süreçte bile bana gerek yaşadığım olaylar ve düşüncelerim arasındaki bağlantılarla gerekse kendimi daha iyi tanıyabilmek açısından çok yardımcı oldu. Orhan beyi güçlü empati yeteneğinden ve olaylar arasındaki analizlerinden dolayı kesinlikle öneririm

doktortakvimi.com

p...k...

Kendisinin empati yeteneğinin çok gelişmiş olduğunu düşünüyorum bu bağlamda yardımcı olabilme etkisi çok daha fazla artıyor. Karşısındakini gerçekten anlıyor sadece psikolog gözüyle bakmıyor yapıcı yaklaşıyor. Doğru sorularla ve yönlendirmelerle fark edemediğim şeyleri fark etmemi sağlıyor. Nokta tespitler yapıyor ve dolayısıyla kendi içimde hızlı sonuç alabilmemi sağlıyor. Teşekkür ederim Orhan Bey..

doktortakvimi.com

i....ç

Orhan Bey'in terapi sürecimde dile getirdiğim konu, olay ve içsel durumuma dair yaptığı az, öz yorumlar, gösterdiği yeni bakış açıları, pür dikkat dinleyişini hissettirmesi ve sizin hayatınıza terapist koltuğuyla birlikte sizin koltuğunuzdan da bakabilmesi, danışmanlık aldığım süreç boyunca ihtiyacım olan tüm çözülme ve çözümlemelere ulaşmamı sağladı diyebilirim. Şu an için ihtiyacım olan kendime ve hayatıma dair bakış açılarımda eksik parçalarımı tamamladığıma inandığım için terapi sürecimiz sonlandı. 4 ay gibi kısa bir sürede bunu hissedebilmem Orhan Bey'in yaklaşımlarıyla en az kendi bireysel çabam kadar alakalı diyebilirim. Bazen seansta söylediği tek bir kelime ya da kavram üzerine dahi günlerce düşündüğüm oluyordu.. Bir terapi süreci gerekli cesareti gösterebildiğinde insanı çok iyi hissettirebiliyormuş. Hayatımın bir döneminde tekrar bu tip bir sürece ihtiyaç duyduğumu hissedersem, kesinlikle önce Orhan Bey'in kapısını çalacağım. Kendisine çok teşekkür ederim..

doktortakvimi.com

hu...s

Sakın tavırlarıyla beni bana gösterek hatalarımla yüzleşmeyi sağladı. Yönelerdirmeler farkındalık yaratı, ve düzelmeye fayda sağladı. Çok memnun kaliyor seanslarımdan, rahatlamış olarak ayrılıyorum. Orhan bey işini çok iyi yapıyor.