Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Psikolog » Trikotillamani (Saç Yolma Bozukluğu)

Trikotillamani (Saç Yolma Bozukluğu)

2092759_620x410

Saç Yolma Bozukluğu Nedir? Trikotillomani Nedenleri Nelerdir? Ne Zaman Uzman Psikolog Desteği Almalıyım? Terapi Süreci Nasıl ilerler?

Trikotillomani (saç yolma hastalığı), kişinin tekrarlayıcı olarak , belirgin saçsız alanlar oluşturacak şekilde saçlarını yolmasıdır. Bu bozukluk yoğun saç kaybının yanı sıra kişisel sıkıntıya da yol açan kronik ya da kompulsif tarzda saç veya kaş yolma davranışı ile karakterizedir.

Bu davranış sanılanın aksine yüzyıllardır bilinmektedir. Kutsal kitaplarda , Homeros’un İlyadasında ve Shakespear ‘nin oyunlarında da geçmektedir. Saç yolma hastalığı dürtüsellik kaynaklı olan bir problemdir. Kişi farkında olmadan stres anlarında ya da kendisinde kaygı yaratan durumlarda saçlarını kopartmaya veya yolmaya başlar. Saç kayıpları gözle görülür duruma geldiğinde kişinin kendisi ya da çevresindekilerin desteği ile bir psikolog tavsiyesi istemeye başvurabilir. Saç yolma ya da kaş yolma gibi davranışsal problemleriniz varsa bir psikolog desteği almak sizin için iyi bir seçenektir.

Saç,Yolma Hastalığı | Şişli Terapi Enstitüsü

Trikotillamani (Saç Yolma Bozukluğu) Olası Göstergeleri;

  • Göze çarpar derecede, saç kaybıyla sonuçlanacak derecede kişinin kendi saçını tekrar tekrar yolması
  • Saç yolma öncesinde ya da bu davranışa karşı koyma girişiminde bulunduğu sırada giderek artan bir gerginlik durmunun olması.
  • Saç yolarken haz alma , doyum bulma ya da rahatlama sağlama
  • Bu bozukluk bir başka mental bozuklukla daha iyi açıklanamaz ve genel tıbbi bir duruma bağlı değildir.
  • Bu bozukluk klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, mesleki alanlarda ya da önemli bir işlevsellik alanlarında bozulmaya neden olur.

 

Saç Yolma Bozukluğu (Trikotillomani) Nedenleri Nelerdir?

Olguların birçoğunun öyküsünde bozukluğun başlangıcından önce stresli yaşam olaylarına rastlanmaktadır. Anne-çocuk ilişkisindeki sorunlar, yalnız kalma korkusu, son zamanlarda ağır bir kaybın yaşanması bozukluğu oluşturan önemli nedenler arasındadır.

Saç yolmanın başlamasının ebeveynlerin boşanması , yaşanan yerden taşınma ,okul değiştirme , fiziksel kötüye kullanım , travma , kayıp ile birlikte kayıp algısı gibi yaşam olaylarıyla da ilişkili olacağı bilinmektedir.

Başka bir yaklaşıma göre ise , alışkanlıkların oluşumuna benzer bir şekilde bir öğrenme süreci ile ortaya çıkmaktadır. Saç yolmanın strese yanıt olarak bir baş etme davranışı olarak ortaya çıkabileceği , azalan gerginlik ile pekiştirildiği ve bedensel duyumlarla koşullu hale gelebilmektedir.

Ayrıca , Trikotillomanisi olan hastalarda , biyolojik yatkınlık olasılığı yüksek görülmektedir. Hastaların aile öyküsü incelendiğinde ; birinci derece akrabalarında OKB , Anksiyete Bozuklukları , Duygu Durum Bozuklukları ve Panik Bozuklukları artmış oranda görülür.

Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Toplumsal ve mesleki işlevsellikte bozulmaya, iş gücü kaybı ve sağlık harcamalarına erken yol açan Trikotillomani’de erken dönemlerde terapi desteği alınması , işlevsel bozulmada azalma sağlamakta ve ek bozuklukların ortaya çıkmasını önlemektedir. Başlıca terapi yöntemleri arasında , bilişsel ve davranışçı terapiler , destekleyici danışmanlık , destek grupları , hipnoz ve kombine tedaviler sayılabilir.

Düzenli olarak gerçekleşen terapi seanslarıyla problemli olan davranışlarda değişim ve iyileşme görülebilmektedir. Alanlarında uzman olan psikolog ve terapistlerden destek almak gündelik işlevselliğinizi kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *