Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Depresyon » Travma Sonrası Ortaya Çıkan Tepkiler II

Travma Sonrası Ortaya Çıkan Tepkiler II

cognative-behavioral-therapy

Bir Yakınınızı Kaybetmeye Bağlı Tepkiler| Beden Parçalarından Bir Bölümünü ya da Fiziksel Görünümde Değişikliğe Bağlı Tepkiler| Cinsel Güçlükler| Depresyon | Suçluluk

Bir Yakınınızı Kaybetmeye Bağlı Tepkiler

Bir travma sonucu bir yakınınız ölürse bu acıya kendinizi hazırlama şansınız yoktur. Vereceğiniz tepkiler de bu doğrultuda şekillenir. Ölüm size ani bir şok duygusu yaşatacaktır. Eğer, ölen üstelik genç bir insansa, zamansız bir ölüm olduğundan bunu kabullenmek daha da güç olacaktır. Ölen çocuğunuzsa acının azalması hem güç olacak hem de daha uzun sürecektir.

Yas öylesine acılı bir süreçtir ki bedelini ödemekten kaçmak istersiniz. Ancak kaybınızla ilgili duyguları bastırmak size yarar sağlamayacaktır. Çözümlenmemiş yas bir dizi psikolojik soruna yol açabilir. Bunlar arasında kaygı bozuklukları, panik, depresyon gibi durumlar vardır. Çözümlenmemiş yas, kalp sorunları, çeşitli alerjiler, vücut direncinin düşmesi gibi çeşitli fiziksel sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle yasınızı inkar etmemeli ve onunla yüz yüze gelmelisiniz. Acınızı yakınlarınızla paylaşmak, duygularınızı açıkça dile getirmek, öfkenizi ifade etmek, yas sürecini kısaltmanızda yararlı olacaktır.

Beden Parçalarından Bir Bölümünü Kaybetmeye ya da Fiziksel Görünümde Değişikliğe Bağlı Tepkiler

Kol, bacak gibi bedenin bir parçasını kaybetmek (uzuv kaybı) veya fiziksel yaralanmaya bağlı genel görünümde oluşan değişiklikler, bazen bir yakınınızı kaybetmek kadar acı verici olabilir. Çünkü bir bakıma eski kimliğinizin bir kısmını kaybetmiş olursunuz. Yeni kimliğinize alışmak ve ona uyum sağlamak doğal olarak zaman alacaktır. Bu süreci kısaltmak için acınızı, yasınızı ve diğer olumsuz düşüncelerinizi ifade etmek, yakınlarınızla paylaşmak ve duygularınızı daha çok dile getirmek yararlı olacaktır.

Cinsel Güçlükler

Gerginliğinizin fazla oluşu ve fiziksel yakınlaşma konusundaki güçlükleriniz, cinsellikten zevk almanızı engelleyebilir. Cinsel ilgi ve istek azalması ise hem uyarılmayı hem de orgazmı güçleştirecektir. Bütün bu nedenlerle cinsel yaşamımız travma öncesindeki dönemden tamamen farklı olabilir. Travma, yaşamınız üzerindeki kontrolü geçici de olsa elinizden aldığından, kendinizi cinsel konularda da çaresiz hissedebilirsiniz. Cinsel yakınlaşmadan zevk alabilmek için önce gerginliğinizi azaltabilmeli yani gevşeyebilmelisiniz. Ancak henüz travmanın etkileri sona ermediğinden, kendinizi gergin ve aşırı kontrollü hissettiğinizden gevşeyebilmek sizin için oldukça zor olabilir.

Şiddet içeren fiziksel ya da cinsel travmalardan sonra cinsel güçlükler daha sık olarak ortaya çıkar. Ancak, her türlü olağandışı travmadan sonra geçici süre için çeşitli cinsel sorunların yaşanması şaşırtıcı değildir. Böyle bir durumda paniğe kapılmamak, bu durumun beklenen normal bir sonuç olduğunu bilmek, cinsel ilişkiye girilecekse bunu başarı kaygısını gidermek için değil, gerçekten istendiği için yapmak daha uygun olacaktır. Travma öncesinde doyumlu ve uyumlu bir cinsel yaşamınız varsa ve eşinizin cinsel yaşamı sizinki kadar etkilenmemişse, eşiniz sizdeki bu değişiklikleri anlamakta güçlük çekebilir. Hatta bu değişikliklerden kendini sorumlu tutabilir. Bu tür durumlarda eşinizi sevdiğiniz halde fiziksel ve duygusal yakınlık kuramıyor olmak sizi daha da üzecektir. Bu nedenle mevcut durumunuzu eşinizle paylaşmak, bu durumun eşinizle ilgili olmadığını ona açıkça aktarmak yerinde olacaktır.

Depresyon

Depresyon travmadan sonra sık görülen bir durumdur. Genel bir ilgi ve istek kaybının yanı sıra daha önce zevk alınarak, yürütülen aktivitelerden uzak durma, zevk alamama, geleceğe yönelik umutsuzluk ve çaresizlik, enerji kaybı ve çabuk ağlamam depresyonun en temel belirtileridir. İştah kaybı, uykuya geçişte ya da uykuyu devam ettirmekte güçlükler ve bedenin çeşitli bölgelerine yönelik yakınmalar depresyon belirtileri olabilir. Depresyona bağlı olarak ortaya çıkabilen kendine zarar verme düşünceleri yoğun ise zaman kaybetmeden psikolojik destek alma yoluna gitmelisiniz.

Depresyonunuz, yaşadığınız travma sonucu ortaya çıkmışsa, travmanın etkileri azaldıkça bu belirtiler de kendiliğinden iyileşecektir. Ancak depresyonunuz yaşadığınız travmanın üzerinde çalışmak ve travmanın çözümlenmesin engel olacak şiddette ise o zaman ilaç kullanmanızda yarar vardır. Depresyon sizi normal yaşamınızdan koparan ve yaşan kalitenizi olumsuz biçimde etkileyen bir hastalık olmasına karşın ilaç tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilen bir ruh sağlığı sorunudur.

Suçluluk, Kendini Suçlama

a. Travma sırasında gösterilen tepki nedeniyle kendini suçlama

Yaşanan travma sırasında bir yakınını kaybeden kişiler sıklıkla kendilerini suçlar.

Genellikle travma sonrasında rahatsız edici anılar tekrarlayıcı biçimde yaşandığından, suçluluk duygusu yaşayan bireyler neleri farklı yapsalardı bu felaket önlenebilirdi biçimde düşünür ve olayın sonuçlarından kendilerini sorumlu tutarlar.

Travmanın çözümlenmesi sürecinde en önemli adımlardan biri, travma sırasında ne yapıldı ise bunun suçluluk duygusu yaşamadan olduğu gibi kabul edilmesidir.

b. “Onun yerine ben ölmeliydim” duygusu

Travma sırasında bir yakınını kaybeden kişiler halen yaşıyor oldukları için kendilerini suçlu hissetmeleri sık görülen bir durumdur. Bu tür durumlarda hayatta kalmak çoğu kez ölmekten daha zor gelebilir. Burada, hayatta kalmak, sevilen kişinin öldüğünü bilerek yaşamak demektir. Bu koşullarda kişi kendisinin yaşama hakkı olmadığını düşünebilir ve mevcut suçluluk duygusu yaşamın mutluluk ve zevk veren yönlerinden uzak durmasına neden olabilir. Böyle bir duygu, travmanın oluşturduğu yaraların iyileşmesini geciktirir.

Böyle bir tutum, kontrol edilemez bir durum üzerinde kontrol kurma çabalarının bir işareti olabilir. Travmanın etkilerinden kurtulabilmek yönünde atılan önemli adımlardan biri, değiştiremeyeceğimiz bir gerçek için kendi kendinizi yersiz biçimde suçlamaktan vazgeçmek ve geçmişi değiştiremeyeceğimizi bilmek çok acı verici olabilir.

Şişli Terapi Enstitüsü olarak yaşadığınız travmatik yaşantılarda psikolojik destek sağlamaktayız. Travmatik deneyimlerle ilgili psikolog desteği almak travmanın yarattığı sarsıntının üstesinden gelmede önemli ölçüde destek sağlayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *