Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » Tırnak Yeme Alışkanlığı | Onikofaji

Tırnak Yeme Alışkanlığı | Onikofaji

5c8d743245d2a05010d72952

Tırnak Yeme Alışkanlığı | Nedenleri Nelerdir? | Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir? | Tedavi Yöntemleri Nelerdir? |

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı her dört kişinin üçünde olan psikolojik temelli bir rahatsızlıktır. Uzuv kaybına neden olan tırnak yeme alışkanlığının temelinde genetik yatkınlık da rol oynamaktadır. Temel nedeni tam olarak saptanmamıştır. Yetişkinlerde ve çocuklarda sıkça görülen bu hastalık, tıp dilinde onikofaji olarak tanımlanır.

Onikofaji , dürtü kontrol bozuklukları içinde yer alır. Kişinin çoğunlukla stres ve baskı altındayken yaptığı bu eylem, genellikle 3-4 yaşlarından sonra başlar. Sinirli kişiliğe sahip çocuklarda, dişlerin çıkmaya başladığı dönemde de başlayabilir. Çoğunlukla endişe, kaygı, korku ve öfke gibi nedenlerle başlayan tırnak yeme hastalığının ergenlik döneminde artış göstermesinin sebebi çevreden onay görememeleri olarak gösterilebilir. Ancak bazı çocuklarda, tamamen ebeveynlerin taklit edilmesiyle de başlayabilir. Tırnak yiyen anne ve babaların çocukları, onları taklit ederek tırnak yemeye başlar. Bazı durumlarda tırnak koparma, tırnak çevresindeki derileri yeme, ayak tırnaklarını yeme ya da ayak tırnaklarını koparma şeklinde de görülebilir. Tüm bunlar, sıkıntı, gerilim ya da saldırganlık duygularının baskılanmasına bağlı olarak görülebilir. Hastalık, baskıcı anne, baba ya da öğretmenin etkisinde kalan veya suçu kendinde arayan, öfkesini içinde yaşayan çocuklarda daha sık görülür. Temel olarak psikolojik problemlere bağlı olarak görüldüğü düşünülmektedir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı | Şişli Terapi Enstitüsü

Nedenleri Nelerdir?

Kişinin duygu durumundaki değişikliğe verdiği tepki olarak başladığı düşünülen onikofaji temel nedeni kesin olarak bilinmese de yapılan çalışmalar aşağıda sıralanan nedenler üzerinde yoğunlaşmıştır:

Bebeklik Dönemi: Bebekliğin 5. ayından sonra başlayan tırnak yeme alışkanlığı çoğunlukla parmak emme ile başlayabilir.

Öğrenilmiş Davranış: Anne ve babası tırnak yiyen çocuklar, ebeveynin bu davranışını taklit ederek tırnaklarını yiyebilir.

Genetik Faktör: Duygu durumundaki ani değişimler, kaygı bozuklukları ve anksiyeteye bağlı olarak görülen onikofaji, bu gibi rahatsızlıkların genetik geçişi ile bağlantılı olabilir.

Psikolojik Nedenler: Kişinin yaşadığı, gerilim, kaygı, üzüntü, korku, öfke ve sıkıntı gibi duygular, onikofaji hastalığına neden olabilir. Kişinin sosyal ve fiziksel çevresindeki ani değişim, kişinin kendini güvensiz hissetmesine yol açabilir. Kişi bu durumla tırnak yiyerek baş edebiliyor olabilir. Ailenin otoriter ve baskıcı olması, çocuğun eleştirilmekten ve cezalandırılmaktan duyduğu kaygı, aile içinde değersiz hissetme, ilgi ve sevgiden yoksun geçen çocukluk dönemi, iletişim problemleri de tırnak yeme alışkanlığına yol açabilir. Zihinsel gerilik, gelişimsel bozukluklar, tik, obsesif kompülsif kişilik bozukluğu ,majör depresyon, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve enürezis olarak bilinen altını ıslatma gibi nedenler de bu duruma yol açabilir.

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak çevresindeki dokuların hasar görmesine ve zamanla o bölgede şekil bozukluğuna sebep olur. Tırnak ve çevresindeki dokunun kötü görünmesi, kişinin kendisini kötü hissetmesine, kaygılanmasına, özgüveninin azalmasına neden olarak sosyal hayatını olumsuz anlamda etkileyebilir.

Tedavi Yöntemleri

Bu durum için önerilen en uygun yaklaşım çocuklarda 3-4 yaşına kadar alışkanlığın ebeveynler tarafından görmezden gelinmesidir. Burada temel amaç onikofajiye neden olan faktörün belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Onikofaji davranışının ortadan kaldırılması için çocuklarda gerginlik ve uyumsuzluğun nedeni tanımlanmalı, çocuğun ilgisi başka yöne çekilmeli, azarlama korkutma ve ceza yöntemleri uygulanmamalı, çocukta güven duygusunun geliştirilmesi desteklenmeli, yenmiş ve yenmemiş tırnak görüntüleri gösterilerek aradaki farka ve estetik açıdan görünüme çocuğun dikkati çekilmelidir.

Tüm bunlar ile baş etmekte zorlandığınızı hissediyorsanız bir psikolog desteği almak önemli olabilir. Şişli Terapi Enstitüsü olarak Tırnak Yeme Alışkanlığı yaşayan bireylere yönelik uzman psikolog desteği sağlıyoruz. Size uygun bir terapiste sizi yönlendirmemizi isterseniz bize başvuruda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *