Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » Terapötik İttifak

Terapötik İttifak

terapisamtal-webb-e1519035843103

Terapötik İttifak Nedir? | Terapist ve Danışan İlişkisi | Pozitif İlişki |

Terapötik İttifak Nedir?

Terapötik ilişki, terapötik ittifak ve yardım ittifakı dahil olmak üzere birçok farklı isimlerle devam eder. Terim en çok zihinsel sağlık terapisinde ve klinik psikolojide kullanılsa da, herhangi bir sağlık kurumunda da karşımıza çıkabilir. Kısacası, sağlık personeli ile hastalar arasında yapılan olumlu çalışma ilişkisi ve bağ, terapötik bir ilişki oluşturmaktadır. Olumlu bir ilişki tedaviye yardımcı olacaktır.

Bu ilişkinin önemli kısmını oluşturan ilk unsur, kişilerin birbiriyle bağlantılı olduğu çalışan ittifakıdır. Hem sağlık çalışanı hem de hasta, hedeflerin ve görevlerin belirlendiği karşılıklı olarak kabul edilebilir bir tedavi planı oluşturmak için birlikte çalışır. Her iki taraf da inançlarını ve enerjilerini bu hedeflerin ortak hedeflerine edinmesini sağladığında, çalışan bir ittifak oluşur. İlişkileri Değerlendirme Ölçeği ve Çalışma İttifakı Envanteri gibi profesyonel testler çalışan bir ittifakın gücünü ölçebilir.

Terapötik İttifak | Şişli Terapi Enstitüsü

Terapist ve Danışan İlişkisi

Bir terapist, olumlu bir ilişki geliştirmek için önemli becerilere sahiptir ve bu becerilerini kullanır. Her şeyden önce, bir terapist hastaya empati ve tarafsızlık sunarak güvenilirliği gösterir. Danışan ne kadar utanç verici veya korkutucu olursa olsun, terapiste bir şey açığa vurmak konusunda kendini güvende hissetmelidir. Terapistler, güvenilirliklerini, randevu almalarına ve danışan ile etkileşimler boyunca dikkatle ilgilenmeye devam ederek gösterebilirler.

Çoğu zaman, danışanın gizli düşünce veya duygularını ifade etmek için bir çıkışa ihtiyacı olabilir. Terapist danışanın tüm endişeleri, sıkıntılarını veya ihtiyaçlarını ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Bu işlem aktarım olarak bilinir ve terapötik ilişkinin bir diğer önemli bileşenidir.

Pozitif İlişki

Bilişsel Davranışçı Terapi ( Çocuk ve Yetişkin) Nedir?Uzmanlara göre pozitif bir terapötik ilişki tedavi sonuçları için çok önemli bir görev üstlenmektedir. Böyle bir ilişki tarafından oluşturulan güven duygusu, danışanın tedavi protokollerini uygulamaya devam etme olasılığını arttırır. Buna karşılık, tedavi başarı için daha büyük bir şansa sahiptir.

İyi terapötik ilişkiler, başta bağımlılıklar olmak üzere birçok tedavi türünü geliştirmiştir. Genellikle, en başarılı ilişkiler bireyler arasındaki belirli bir uyumluluğa dayanır. Doğal ilişki daha kolay güven ve daha iyi işbirliği sağlar. Bununla birlikte, terapötik bir ilişki profesyonel, pozitif kalmalı ve kişisel sınırları geçmemelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *