Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Ergen Danışmanlığı » Şema Terapi

Şema Terapi

cognative-behavioral-therapy

Şema Terapi Nedir? Şema Terapi Süreci Nasıl İşler? Uzman Psikolog Hangi Durumlarda Şema Terapi Kullanır ?

Uzman psikolog ve terapistlerin uyguladığı Şema Terapi, bilişsel davranış terapi, psikanaliz, bağlanma teorisi ve duygu odaklı terapi unsurlarını birleştiren daha yeni bir terapi türüdür. Şema odaklı tedavi modeli, kişinin hayatını etkileyen olumsuz düşünme, hissetme ve davranış biçimlerini kırmasına yardımcı olmak ve bunları değiştirmek için daha sağlıklı alternatifler geliştirmek için tasarlanmıştır. Terapide çözümlenmesi hedeflenen şemalar, tipik olarak yaşamın erken döneminde başlayan (çocukluk ve ergenlik döneminde) kalıcı ve kendi kendini yitiren kalıplardır. Şemalar, karşılanmayan ihtiyaçlara cevap olarak gelişir (güvenlik, istikrar, duygusal bağlantı ve doğrulama gibi ihtiyaçlar) ve genellikle yetişkinler arasındaki ilişkilerimizde hayatımız boyunca tekrarlanır. Şema terapi, belirli düşünce ve davranışları hedef aldığından, neden belirli yollarla düşündüğünüzü ve hissettiğinizi tam olarak anlamanıza yardımcı olur ve bu olumsuz düşünce ve duyguları değiştirmek için çözümler sunar.

Şema terapi modelinde 18 farklı şema tanımlanmıştır. Bu şemalar: Terk Edilme/İstikrarsızlık, Güvensizlik/Kötüye Kullanılma, Duygusal Yoksunluk, Kusurluluk/Utanç, Sosyal İzolasyon/Yabancılaşma, Bağımlılık/ Yetersizlik, Hastalıklar ve Tehditler Karşısında Dayanıksızlık, İç içe Geçme/ Gelişmemiş Benlik, Başarısızlık, Hak Görme/Büyüklük, Yetersiz Özdenetim, Boyun Eğicilik, Kendini Feda, Onay Arayıcılık, Karamsarlık, Duyguları Bastırma, Yüksek Standartlar, Cezalandırıcılık olarak ayrılmaktadırlar. Uzman psikolog ve terapistler başvuran kişilerin kişilerin uyumsuz şemalarını düzenlemek için bu terapi yöntemini kullanırlar. Psikolog desteği almak istediğinizde alanında uzman ve eğitimli bir psikolog arayışında bulunmanız faydalıdır.

Şema Terapi Süreci Nasıl İşler?

Uzman psikolog ve terapistler tarafından uygulanan şema terapinin merkezinde kişinin uyumsuz şemalarını belirlemek ve değiştirmek yer alır. Bu, kişiliğin sağlıklı yetişkin kısmının desteklenmesi yoluyla kişilik yapısının işlevsiz kısımlarının aşamalı olarak zayıflamasını içerir. Uzman psikolog ve terapist ilk olarak hasar gören şemaları belirlemek için hastayı tanıyarak değerlendirir. Bu aşamada danışanın şemalarını ve bu şemaların danışan üzerinde etkilerini anlayacaktır. İkincisi, danışanın duygusal farkındalığı geliştirmesine ve şemalarla temasa geçmesine yardımcı olunur. Bir sonraki adım, uyumsuz şemaların doğru olanlarla değiştirildiği davranış değişikliğini içermektedir.

Karşılanmamış duygusal ihtiyaçların kökenlerini keşfetmek ve şema terapisi ile besleyici ilişkiler kurmayı öğrenmek, insanların kendi kendine değer ve yeterlilik duygularını geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Şema Terapinin Kullanımı

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli psikolojik sorunlarda Şema Terapi uzman psikolog ve terapistler tarafından kullanılmaktadır;

  • Yeme Bozukluğu
  • Kaygı problemleri
  • İlişki sorunları
  • Depresyon
  • Bağımlılıklar
  • Kişilik Bozuklukları
  • Düşük benlik algısı
  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
  • Öfke kontrol bozukluğu

Şema terapisi kullanan uzman psikolog ve terapistlerin temel amacı, derin köklü olumsuz duyguları veya kalıpları değiştirmede yardımcı olmaktır. Bir şema terapi uygulayan bir psikolog ve terapist ile çalışmak, yaşamınızı sürdüren ve uzun süre tutulan kalıpları değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Uzman psikolog ve terapistler ile gerçek duygularınız ile tekrar temasa geçebilir, şemalarınız dışında daha sağlıklı davranmanın yollarını öğrenebilir ve duygusal ihtiyaçlarınızın daha sağlıklı ve mevcut odaklı yollarla karşılanması için çalışabilirsiniz. Psikolog desteği almak yaşam standartlarınız ve huzurunuz için her açıdan faydalı olmaktadır.

 

**Bu sayfada kullanılan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, teşhis içermez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *