Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » Psikolojik Tikler

Psikolojik Tikler

tik

Psikolojik Tikler | Tik Nedir? | Geçici Olarak Ortaya Çıkan Tik Bozukluğu | Çocuklarda Tik | Tedavi |

Tik Nedir?

Tik, motor kaslar ya da yardımcı kas guruplarının istem dışı kasılmaları sonucunda görülen ani, aralıklı tekrarlayan ve ritmik özellikte olmayan ses ve davranışlardır.

Psikolojik tikler genel olarak geçici özelliktedirler. Özellikle stresli durumlarda bu tik çeşidinin görülmesinde belirgin bir artış olduğu düşünülmektedir. Basit olan motor tikleri hızlı ve tekrarlayıcıdırlar. Bu tikler belirli bir amaca yönelik değillerdir. Karmaşık olan motor tikleri ise daha yavaş olarak gerçekleşirler ve belirli bir amaca yönelik olarak görülürler. Örneğin yüz kaslarında oynama, göz kırpma, omuz sallama ve başı bir tarafa çevirme gibi.

Geçici Olarak Ortaya Çıkan Tik Bozukluğu

Bir kimseye geçici tik sorunu olduğu ancak geriye yönelik olarak konabilmektedir. Psikolojik tik sorunu da bu sınıfta değerlendirilmektedir. Eğer tiklerin görülmeye başlamasının üzerinden 1 yıllık zaman geçmesine rağmen sorun hala devam ediyorsa kronik bir tik bozukluğunun varlığı söz konusudur.

Geçici tikler özelikle 5 yaş ile 9 yaş aralığında olan çocuklarda sıkça görülmektedir. Geçici olan tik bozukluklarında basit motor kaslarında ve vokal kaslarda tikler görülmektedir. Gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde görülebilirler.

Çocuklarda Neden Görülür?

Tiklerin yerleşmesinde anne, baba ya da öğretmen gibi, çocukların iletişimde olduğu kişilerin rolü önemlidir. Çünkü yetişkinler, çocukta ortaya çıkan tikler nedeniyle kaygılanmakta, çocuğun her davranışını kontrol etmeye çalışmaktadır. Yetişkinlerin, çocukları sürekli uyararak kendilerini kontrol etmelerini istemeleri, iki şekilde etkili olarak çocuklarda tiklerin yerleşmesine yol açmaktadır. Anne babanın kaygısı nedeniyle çocuk davranışlarını kontrol etmeye çalışır sonuçta da yaşadığı gerginlik tiklerin daha çok ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle tikleri söndürme ve yok etmede, aile öğretmen iş birliği önemlidir.

Çocuklarda görülen; yineleyici, istem dışı, amaca yönelik olmayan, ancak baskılanabilen göz kırpma, burun çekme, boğazını temizleme gibi garip hareket ve ses çıkarmalar, tik olarak adlandırılırlar. Ses çıkarma şeklindeki tikler; boğaz temizleme, ses çıkarmadan konu dışı belirli sözcükleri ya da deyişleri yineleme, açık saçık sözcükler kullanma, küfür etme ve kendi söylediklerini, duyduğu son sesi ve cümleyi yinelemesi şeklinde ortaya çıkar.

Ses çıkarma şeklindeki tikler diğer vücut hareketleri ile ilgili tiklerle birlikte görülürse “Tourette Sendromu” adı verilen özel bir durumdan bahsedilir.

Tourette Sendromu (Tik Bozuklukları) - Ergoterapi.biz

Tedavi

Destekleyici tedavi ve ilaç tedavisi yararlı olabilmektedir. Eğer çocuk tikleri ev dışı ortamlarda sergilemiyor, belirli durumlarda gösteriyorsa; bunun nedenlerinin değerlendirilmesi gerekecektir. Gerginliğin arttığı ya da yoğun ilginin gösterildiği durumlar tespit edildiğinde gerginliğin azaltılması, destek ve ilginin çocuğun pozitif yönlerine kaydırılması, tiklerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Tikler sık sık yeniden ortaya çıkıyor, çocuğu rahatsız ederek arkadaş ilişkilerinde sosyal hayatında sorun yaratıyor, çocuğun kendine güvenini olumsuz etkiliyorsa, çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanına başvurulmalı, psikoterapi sürecine başlanmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *