Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
Home » Cinsel Terapi » Psiko-Dinamik Terapi

Psiko-Dinamik Terapi

therapy-concepts-blog

Psiko-Dinamik Terapi Nedir? Psiko-Dinamik Terapi Süreci Nasıl İşler? Uzman Psikolog Hangi Durumlarda Psiko-Dinamik Terapi Kullanır ?

Psiko-Dinamik Terapi Nedir?

Uzman Psikologların uyguladığı Psiko-Dinamik Terapi’de, danışanların duygularını , düşüncelerini ve inançlarını, mevcut benliklerine dair bir fikir edinmek için, daha işlevsel ve olumlu bir benlik hissi oluşturmasına izin verecek şekilde düzenlemeleyi amaçlamaktadır.

Psiko-Dinamik Terapi, danışanların farkında olmadıkları hisler de dahil olmak üzere duygularının tamamını keşfetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Uzman Psikologlar bu terapi yöntemi ile insanların yaşamlarının bilinçdışı unsurlarını mevcut deneyimlerinin bir parçası haline getirerek, davranışlarının ve ruh hallerinin çözülmemiş sorunlardan ve bilinçsiz duygulardan nasıl etkilendiğini anlamalarına yardımcı olur.

Psiko-Dinamik terapi, danışanın şu anki davranışında etkisini gösterdiği şekliyle bilinçdışı süreçlere odaklanır. Psiko-Dinamik terapiyi kullanan psikolog ve terapistlerin amaçları, danışanın öz farkındalığı ve geçmişin şimdiki davranış üzerindeki etkisinin anlaşılmasıdır. Uzman Psikolog ve terapistlere göre Psiko-Dinamik bir yaklaşım, danışanın geçmişteki işlevsiz ilişkilerden kaynaklanan çözülmemiş çatışmaları ve semptomları incelemesini sağlar. Bu şekilde madde bağımlılığı olan bireylerde de etkili olmaktadır. Terapi sürecinde madde kötüye kullanım ihtiyacının altındaki soruna ulaşılır.

Psiko-Dinamik terapi yaklaşımı, erken yaşam deneyimlerinin bir yetişkinin psikolojik gelişimi ve işleyişinde son derece etkili olduğunu öne sürdüğü için, bu kalıpların genellikle kişilerin çocukluk döneminde başladığı görülür.

Psiko-Dinamik terapi ile çalışan uzman psikolog ve terapistler ayrıca, sosyal zorluklarının kökenini bilen ve anlayan, ancak sorunlarını kendi başlarına üstesinden gelemeyenlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Şişli Terapi Enstitüsü

Psiko-Dinamik Terapi Süreci Nasıl İşler ?

Terapiye başvuran kişinin psikolog ya da terapistin de yardımıyla, mevcut konular, korkular, arzular, hayaller ve fanteziler dahil olmak üzere akla gelen her şey hakkında özgürce konuşması teşvik edilir. Amaç, semptomların ortadan kalkmasını sağlamak, aynı zamanda artan özgüven , kendi yeteneklerini ve becerilerini daha iyi kullanmak ve daha tatmin edici ilişkiler geliştirip sürdürmek için geliştirilmiş bir kapasite gibi faydalar elde etmektir. Danışan, terapi sona erdikten sonra devam eden iyileşmeler yaşayabilir. Bazı hastalar için bir yıl veya daha kısa süreli Psiko-Dinamik terapi yeterli olsa da, diğerlerinde kalıcı yararlar elde etmek için uzun süreli tedavi gerekli olabilir. Terapiye başvuran kişiler, daha önceki deneyimlerin ve duyguların bu derin keşfi ve analizi ile mevcut sorunlarını analiz etmeyi ve çözmeyi ve mevcut ilişkilerde davranışlarını değiştirmeyi öğrenmektedirler.

Psikodinamik Terapinin Kullanımı

Psikodinamik terapi öncelikle depresyon ve diğer ciddi psikolojik bozuklukların tedavisinde, özellikle de yaşamlarında anlamlarını yitirmiş ve kişisel ilişkileri oluşturmada veya sürdürmede zorluk çekenlerde kullanılmaktadır. Uzman psikolog ve terapistlerin yaptığı çalışmalar psikodinamik terapinin diğer etkili uygulamalarının bağımlılık , sosyal kaygı bozukluğu ve yeme bozukluklarını içerdiğini bulmuşlardır.

Psiko-Dinamik yaklaşım çok çeşitli zihinsel ve duygusal semptomları, davranışları ve davranış modellerini değiştirir. Problemler, duygular ve travmatik olaylar ile ilgili konuşmak, bireyin “nedenini” anlamalarını sağlayan daha derin bir öz-farkındalık sağlar. Psiko-Dinamik terapinin kullanımı;

 • Stres ve kaygı kaynaklı fiziksel problemler
 • Kaygı Bozuklukları
 • Panik Bozukluk
 • Depresyon
 • Depresyonla ilişkili diğer bozukluklar
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu
 • Kişilik Bozuklukları
 • Borderline Kişilik Bozuklukları
 • Fiziksel temeli olmayan fiziksel belirtiler
 • Üzüntü, keder
 • Yalnızlık

Psiko- Dinamik terapi almanın faydaları gerçektir, bu da işlevsiz olan davranışları ve tetikleyicilerini tanıma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Psikodinamik yaklaşım , yaptığımız işi neden yaptığımıza, geçmiş olayları ve bilinçaltı yapıları mevcut davranış ve davranış kalıplarına bağlayan cevaplar sunar. Terapinin etkileri uzun ömürlüdür, çünkü semptomları hafifletmek için davranışa ve başa çıkma becerilerine bir cevap vardır.

 

 

 

17 responses to “Psiko-Dinamik Terapi”

 1. … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 2. Climatizare says:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Here you can find 79865 more Info to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 4. glo carts says:

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Here you will find 65154 additional Info on that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 7. … [Trackback]

  […] There you can find 82480 more Information on that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 8. marlin 39a says:

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 9. … [Trackback]

  […] There you can find 69932 additional Information to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 10. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 11. … [Trackback]

  […] Info on that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 12. … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 13. … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 14. read more says:

  … [Trackback]

  […] Here you can find 63788 additional Info to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 15. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

 16. … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: sisliterapi.com/psiko-dinamik-terapi/ […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *