Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
Home » Çocuk Danışmanlığı » Oyun Terapisi

Oyun Terapisi

shutterstock_276810557

Oyun Terapisi Nedir? Çocuk ile Oyun Terapisi Süreci Nasıl İşler? Uzman Psikolog Hangi Durumlarda Oyun Terapisi Kullanır ?

Uzman psikolog ve psikoterapistlerin uyguladığı oyun terapisi, psikososyal zorlukları değerlendirmek, önlemek veya tedavi etmek için oyunu kullanan bir danışma veya psiko-terapi şeklidir. Bazen yetişkinlerle birlikte kullanılsa da oyun terapisi öncelikle 3-12 yaş arasındaki çocukların yaşamlarını keşfetmelerine ve oyun yoluyla baskı altındaki düşünce ve duygularını özgürce ifade etmelerine yardımcı olmak için kullanılan bir psikoterapi yaklaşımıdır. Çocuklar bazı konular hakkında konuşmak için bilişsel ve sözel becerilerden yoksundur. Örneğin, keder çok karmaşık olabilir ve bir çocuk düşüncelerini ve duygularını kelimelere dökmekte zorlanabilir. Oyun, çocuklar için kendilerine zarar veren konular üzerinde çalışmak için uygulamalı bir yol olmaktadır.

Çocuklar genellikle duygularını oyuncaklarla oynarken gösterir. Sevdiği birini kaybeden bir çocuk, bir arkadaşı özleyen üzücü bir karakteri canlandırmak için kuklaları kullanabilir ya da aile içi şiddete tanık olan bir çocuk, yetişkinlerin kavga ettiği için yatağın altında saklanan bir çocuğu betimlemek için bir oyuncak bebek evi kullanabilir. Kullanılan oyun terapisinin türüne bağlı olarak, uzman psikolog ve terapist bir sorunu çözmek için oyundaki çeşitli noktalara müdahale eder ya da uzman psikolog çocuğu bir karakterin duyguları boyunca çalışmasına yardımcı olduğu için gözlemler.

Oyun terapisi çocuklara,

 • Davranışlarından daha fazla sorumlu olma,
 • Çatışma ile baş etme becerisi geliştirmek,
 • Olumlu benlik algısını geliştirmek,
 • Yaratıcılığı geliştirmek,
 • Kaygı düzeyini hafifletmek,
 • Empatiyi geliştirmek ve başkalarının düşünce ve duygularına saygı göstermeyi öğrenmek,
 • Yeni sosyal becerileri ve aile ile ilişkili becerileri öğrenmek,
 • Öz yeterlilik geliştirmek ve böylece yetenekleri hakkında daha iyi bir güvence sağlamak gibi konularda yardımcı olur.

Oyun Terapisi Nasıl İşler?

Oyun terapisinin, duygusal ya da davranışsal zorluk yaşayan çocuklara yardım etmenin en yararlı yollarından biri olduğu düşünülmektedir. Terapi sırasında, uzman psikolog veya terapist çocuğun oyun oynamasına izin verilen rahat ve güvenli bir ortam yaratır. Bu danışma alanına genellikle oyun odası denir ve çocuğu duygularını ifade etmeye ve daha sağlıklı davranışlar geliştirmeye teşvik etmek için özel olarak seçilmiş oyuncakların seçimi ile donatılmıştır. İlk olarak terapide olan çocukların genellikle istedikleri gibi oynamalarına izin verilir. Terapi süreci ilerledikçe, psikolog çocuğun karşılaştığı konularla ilgili özel öğeler veya oyun etkinlikleri sunmaya başlar. Oyun terapisi, çocuğun yaratıcılığını arttırmak, travmatik olaylarla baş etmeyi öğrenmek, duyguların ifade edilmesini kolaylaştırmak, olumlu karar verme becerilerinin gelişimini teşvik etmek, yeni düşünme ve davranış biçimlerini tanıtmak, problem çözmeyi öğrenmek gibi çeşitli şekillerde yarar sağlayabilir.

Oyun Terapisi Kullanımı

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli psikolojik sorunlarda uzman psikolog ve terapistler tarafından kullanılmaktadır;

 • Keder ve Kayıp
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Kaygı
 • Korku
 • Depresyon
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
 • Uyum ve davranış problemleri
 • Özgüven problemleri
 • Öfke kontrol problemleri

Uzman psikolog ve terapistlerin kullandığı oyun terapisi, sosyal veya duygusal yetersizlikleri olan çocukların daha iyi iletişim kurmaları, davranışlarını değiştirmeleri, problem çözme becerileri geliştirmeleri ve diğerleriyle olumlu yönde ilişki kurmayı öğrenmelerine yardımcı olabilmektedir. Ciddi bir hastalık veya hastaneye yatış, aile içi şiddet, istismar, travma, aile krizi veya çevrelerinde rahatsız edici bir değişiklik gibi yaşamlarında stresli olaylara maruz kalan veya bunlara şahit olan çocuklar için uygundur. Bu terapi, akademik ve sosyal problemleri, öğrenme güçlüğü, davranış bozuklukları, kaygı, depresyon, keder veya öfkenin yanı sıra dikkat eksikliği olan çocuklara da yardımcı olabilmektedir.

 

**Bu sayfada kullanılan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, teşhis içermez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *