Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Mersin Online Terapi

Online Terapi

Online Terapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Uzman Psikolog Desteği Almanın Faydaları Nelerdir? Psikoterapi Süreci Nasıl İlerler?

Psikolojik olarak bir sorun yaşandığında psikolojik destek almak oldukça önemli olabilir. Bir birey çoğunlukla herhangi bir sorun yaşadığında kendi kaynaklarıyla ya da sosyal destek alarak üstesinden gelmeye çalışır. Ancak bazen bireyin kendi kaynakları veya aldığı sosyal destek yeterli gelmeyebilir. Bu durumda da bir uzman yardımına gereksinim duyulabilir. 

Psikoterapi genel olarak çocukluk ve çevreden kaynaklı olarak ortaya çıkan psikolojik problemlerle ilgili bireylere yardımcı olmayı amaçlar. Yüz yılardır yapılan araştırma ve çalışmalar psikoterapinin insan yaşamında ve ruhsal dünyasını zenginleştirmesinde önemli bir araç olduğunu göstermiştir. Ülkelerin gelişmişlik, eğitim ve refah seviyeleri yükseldikçe psikoterapiye yaptıkları yatırımlar da buna paralel olarak artış göstermektedir.  Yaşamınızı zorlaştıran bir sorun ile karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız bir psikolog desteği almayı değerlendirebilirsiniz. Psikoterapi her ne kadar doğası gereği yüz yüze olması tercih edilse de günümüz koşullarının değişiklikler göstermesi bu konuda da bazı farklılıklara sebebiyet vermiştir. 

Online Terapi Süreci

Online psikoterapi uzman psikologlar tarafından internet üzerinden danışmanlık ve destek verdikleri oldukça yeni bir sistemdir. Kısa zamanda, bulunduğunuz yerden ayrılmadan bir terapiste ulaşabileceğiniz ve danışmanlık alabileceğiniz en sağlıklı ve pratik yöntem olarak kabul görmüştür.

Danışan ve terapist arasındaki bu etkileşimler uzaktan psikolojik destek deneyimine uygun olarak tasarlanmış ve güvenliği sağlanmış platformlarda yapılmaktadır.

Uygulamanın etik kurallarının belirlenmesi için yönetmelik bazında ciddi çalışmalar Türk Psikologlar Derneği tarafından yapılmıştır.  Bireysel psikoterapi, çocuk ve ergen psikoterapisi, çift ve aile danışmanlığı, cinsellik alanlarında profesyonel destek vermektedir.

Uzaktan psikoterapi, mekansal farklılık dışında yüz yüze psikoterapi ile yöntemsel açıdan bir farklılık göstermemektedir. Yüz yüze terapilerde uygulanan bilişsel davranışçı terapi, varoluşçu terapi, psiko-dinamik terapi, destekleyici psikoterapi ekolleri ile de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Mersin şehrinde kendiniz için uygun bir terapist bulmakta zorlanıyorsanız uzaktan yardım almayı  güvenle tercih edebilirsiniz.  Depresyon, Kaygı Bozuklukları, Çocuk Danışmanlığı, OyunTerapisi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Panik Bozukluk, Kişilik Sorunları, Cinsel Terapi, Bağımlılık alanlarında bir psikolog desteği alabilirsiniz. 

Online Terapi Faydaları Nelerdir?

Ulaşım ve İkamet Sorunu Olmaması:

Kırsal kesimde oturan bireylerin kendilerine yakın bir terapist bulmaları ya da şehir merkezindeki bir terapiste gitmeleri ücret ve zaman açısından oldukça zor olabilir. Fakat uzaktan psikolojik destek almak bireyin evden çıkmasına gerek olmadan kendi güvenli bölgesinde psikolog yardımı alma imkanı sunar.

Kendiniz İçin En Uygun Zamanı Belirleme

Yüz yüze terapilerde, terapistler günün belli saatleri içinde görüşme yapılabildiği için yoğun bir iş / eğitim hayatınız varsa programınıza uydurmak biraz zor olabilir. Fakat online psikolojik danışmanlık daha fazla online psikolog olduğu için kendi programınıza uyan bir uzman bulmak çok kolay ve hızlı olacaktır.

Gizlilik Ölçülerinizi Kendiniz Belirleyin:

Bireyler kişisel ve psikolojik problemlerini çevrelerinde bulunan ikinci bir kişiyle paylaşmak istemeyebilir. Buna bağlı olarak ise bir psikolojik destek kliniğinde görünmek istemeyebilir. Online terapide ise destek almak istenilen psikolog, ilk etapta kimlik bilgilerine ihtiyaç duymadan kişinin sorunlarını dinler, ortak bir çalışma yürüterek bu sorunlara çözüm bulmakta yardımcı olur. Tüm bu görüşmeler tamamen gizlilik altında ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

Fiziksel Engeli Bulunan Bireyler İçin Kolaylaştırıcı Çözüm:

Fiziksel engeli bulunan ve psikolojik destek almak isteyen bireylerin her zaman psikolog kliniğine gelmesi mümkün olmuyor. Online psikolojik danışmanlık bu sorunu ortadan kaldırarak engeli olan kişiyi zor bir yolculuktan kurtarır.

Yurt Dışında Olan Bireyler İçin Anadilinde Terapi:

Her birey psikolojik destek sürecinde kendini anlatırken veya problemlerinden bahsederken duygularını ifade etmekte anadilinde daha rahattır. Bu durum bireyin doğumundan itibaren o dili duymasından ilk tepkilerini ve duygularını o dil ile yaşamasından kaynaklanır. Bu koşullarda uzaktan psikolojik yardım yurt dışında yaşayan bireyler için anadilinde destek alma imkânı sunar.

Online Terapi İşe Yarar Mı?

Online psikolojik destek  işe yarar mı? Evet yarar. Sağlamış olduğu faydalar ve kolaylıklar dolayısıyla çok tercih edilmektedir. İnsanlar kendi zaman dilimindeki boşluğa uygun olarak destek aldıklarından günlük işlerinden de geri kalmaz, terapiler ekstra zaman ve enerji gerektirmediğinden seanslar aksatılmaz. Bireyler online terapide kendilerini güvenli bölgelerinde rahat ve huzurlu hissettiklerinden dolayı tüm sorunlarını kolaylıkla anlatır ve çözüm bulması daha da kolaylaşır.

Online terapi hakkında yapılan birçok araştırma bu uygulamaların; kaygı bozukluklarına, bağımlılığa, strese, var olan fobilere, çift veya aile problemlerine, özgüven problemlerine ve depresyon ile ilgili sorunlarda, yüz yüze gerçekleşen terapi hizmetleri ve destek görüşmeleri ile aynı derece etkili olduğu tespit edilmiştir. Bazı durumlarda online terapinin daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Uzaktan psikolojik destek hakkında yapılan bu araştırmalarda aşağıdaki bazı sonuçlara ulaşılmıştır:

  • Online terapinin travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde etkili olduğu gözlenmiştir.
  • Online terapilerin konvansiyonel terapilerden az bir farkta olsa daha etkili sonuç alındığı görülmüştür.
  • Online terapi ile hizmet alan insanların yüksek oranda tatmin oldukları belirtilmiştir.

Mersin ilinde yüz yüze psikolojik destek alacağınız terapist bulunmakta zorlanıyor veya online terapiyi kendiniz için daha uygun görüyorsanız 0552 347 00 20 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Hazel Esin Özdemir

Bireysel Terapi, Ergen ve Yetişkin Terapisti, Online Terapi

Devamı...

Uzman Klinik Psikolog Burak Okci

Ergen ve Yetişkin Terapisti, Cinsel Terapi,  Çift Terapisi, Online Terapi

Devamı...

 

uzman klinik psikolog didar bulut paşalıoğlu

Uzman Klinik Psikolog

Çocuk ve Ergen Terapisi, Oyun Terapisi, Bireysel Terapi, Aile Terapisi, Online Terapi

Devamı...

Bireysel Terapi, Cinsel Terapi, EMDR Terapisi, Hipnoz Terapisi, Çift Terapisi, Ergen Terapisi, Online Terapi

Devamı...

Bireysel Terapi, Ergen Terapisi, Bağımlılık Terapisi, Online Terapi

Devamı...

Çift ve Aile Terapisi, Bireysel Terapi, Kurumsal Terapi, Online Terapi

Devamı...

Mersin Şehrinden Online Olarak Uzman Psikologlarımızdan Destek Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz