Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » Okul Fobisi

Okul Fobisi

Okul Fobisi Nedir? Çocukların Okul Fobisine Sahip Olmasının Nedenleri Nelerdir? Bu Süreçte Neler Yapılmalı? Hangi Şartlarda Psikolojik Destek Alınmalı?

okul fobisi fobi

Okul korkusu olarak da adlandırılan okul fobisi, belirli nedenlerden dolayı okula gitmek istememesi, okul konusunda abartılı kaygı ve endişe göstermesi halidir. Okul fobisi görülen çocuklarda sıklıkla görülen bazı belirtiler; okul zamanı ortaya çıkan fakat tatil günlerinde kaybolan karın ve baş ağrıları, zaman zaman kusmaya kadar varan mide bulantıları, endişe ve kaygının göstergesi olan titreme, terleme, ağlamadır. Fakat bu durum ebeveynin “Eve dönüyoruz.”, “Okula gitmiyoruz” demesi ile son bulur, belirtiler birden kendini geri çeker.

Uzmanların bir kısmı bu durumu aileden ve evden ayrılma korkusu olarak tanımlar. Okul fobisi hakkında gerekli yardımı almayan ebeveynler yanlış bir tavır takındıklarında çocuğun kaygısını besliyor, kaygıyı büyütmesine yardım ediyor.

Okul günleri çocuklarından şikayetler alan ebeveynler farklı tutumlar sergileyebilir. Bazı ebeveynler bu durumu ciddiye alıp çocuklarına inanır ve tedavi için hastaneye gidebilir bazı ebeveynler ise durumu önemsemez, çocuklarına inanmaz ve okula gitmek konusunda baskısı olabilir.

Okula ağlayarak ve ağrı şikayetleri ile gelen çocuk, sınıfta arkadaşlarını ve öğretmenini gördüğünde tüm semptomlar kaybolur, çocuk okulda gayet verimli ve güzel bir gün geçirir. Ancak bu güzel zaman çocuk uyuyana kadar sürer. Uyurken kendine okula gitmeyeceğini ve sabah okul için uyanmayacağını söyler. Sabah ise okul için hazırlandığını anladığında aynı rutin durumlar yaşanır. Bazı çocuklarda ebeveynin kararlı ve olumlu tutumu ile fobi kendini sadece birkaç gün sürdüğü, semptomların kaybolduğu gözlemlenir.

Bu belirtileri özellikle annesine aşırı düşkün çocuklarda görmek mümkündür. Fazla korumacı ailelerin çocukları okula başlarken oldukça güçlük çeker.

Okul Fobisinin Nedenleri

Bu nedenler çocuğun evden ayrılmaya hazır olmaması ve okulda huzurlu olmaması olarak kısımda incelenebilir.

  • Çocuğun evden ayrılma kaygısının birçok nedeni olabilir. Fakat en önemli nedenlerden biri annesini yitirme korkusudur. Çocuk okula giderken ya da okuldayken annesinin evi ve onu terk edeceğinden korkar. Bu yüzden annesinden ve evden ayrılmak istemez. Bu korkuyu ise annenin daha öncesinde yaptığı “Eğer isteğimi yerine getirmezsen seni bırakıp giderim.” tehditleri ve imaları tetikleyebilir.
  • Bir kardeşe sahip olduktan hemen sonra okula başlayan çocuklarda ise evden atılma duygusunun geliştiği görülmüştür. Çocuk okuldayken annesinin ve kardeşinin bir arada baş başa bulunmasından rahatsız olur, kendini uzaklaştırılmış hissedebilir. Bu yüzden uzmanlara göre çocuk kardeşi olmadan hemen önce kreşe veya anaokuluna gönderilmelidir. Böylece Evden atılmış duygusuna kapılmaz.
  • Çocuğun okulunu ve sınıfını sevmediği, okulda sorun yaşadığı durumlarda da okul fobisini geliştirdiği görülmüştür. Örneğin sınıfı çok kalabalık olabilir ve öğretmeni yeterince ilgili olmayabilir. Bu durumda çocuk ebeveynlerden gördüğü ilgiyi bekler, bulamadığında ise okula gitmek istemez. Ya da öğretmeni baskıcı bir yapıda olabilir ve bu katı kurallara uyum sağlamakta güçlük çekebilir. Sınıfta yapılan sanatsal faaliyetler ya da dersleri konusunda zorlanabilir. Kendini ifade edemediği durumlar ve anlaşılmayı beklediği zamanlarda ebeveynlerinden gördüğü fedakarlığı bekleyebilir.
  • Tüm bu durumların yanında arkadaşları ile uyum sağlayamaması da okula gitmek istememe nedenlerinden biridir. Yaptığı herhangi bir davranıştan dolayı alaya maruz kalma, beğenilmeme, yalnız kalma endişeleri olabilir.

Okul Fobisi İçin Neler Yapılmalı?

Okul fobisinin giderilmesinde ilk adım ebeveyn, öğretmen ve rehberlik servisinin iş birliği yapmasıdır. Ebeveynlere bu konuda oldukça iş düşmektedir. Bu durumda ebeveynler öncelikle çocuğun okuldan uzak kalmaması gerektiğini bilmelidir. Çocuk okula gitmeyip evde kalarak kendine ve hayatına herhangi bir şey katamaz. Bu yüzden çözümler üretilmelidir. Bu çözümler şiddet, tehdit veya ödül içermemelidir. Çocuğu okula zorla götürmek, okul servisine zorla bindirmek teşvik edici değildir, kaygıyı artırır.

Bu süreçte önemli olan ve gerekli olan ebeveynin kararlı tutumu, adım adım ve alıştırarak gitmek ve dozunda disiplin uygulamasıdır. Çözüm yolları çocuktan çocuğa değişmektedir.

Okul Fobisinde Psikolojik Destek

Okul fobisini giderme konusunda tüm çocuklara uygun bir eğitim modeli olduğu söylenemez. Aile ile okulun iş birliği halinde olması şarttır, gerektiğinde bir çocuk danışmanı/psikoloğuna başvurmak sorunun çözümünü kolaylaştırır. Bir yandan aile çocuğun bağımsızlığa kavuşması ve olgunlaşması için çalışırken, öte yandan öğretmen çocuğun okulda kendini kanıtlaması, başarılı olduğu alanda kendini göstermesi için fırsat yaratmalıdır. Çocuğun sosyalleşmesi ve arkadaş ilişkilerini güçlendirmesi için okulun dışında da birkaç sınıf arkadaşı ile görüşmesi ve oynaması sağlanmalıdır.

Bilişsel Davranış Terapi:

Davranış terapisinin bir türevidir. Çocuğun uygunsuz ve uyumsuz davranışlarını düzeltmek için yapılır. Bazen çocuklar etrafındaki iyi şeyleri görmekte zorlanabilir. Burada psikolog çocuğun etrafındakilere daha olumlu bakmasında ve iyiyi görmesini sağlar. Biliş ve davranışlarını yeniden yapılandırmasında destek olur.

Oyun Terapisi:

Çocuklar oyun oynarken davranışları ve konuşmaları ile zihnindeki düşünceler konusunda psikologlara birçok ipucu verir. Fobi çocuğa uygun oyunlar ile terapide ortaya çıkarılır, nedenleri üstünde ipuçları alınır ve üstünde çalışılır.

Maruz Kalma / Duyarsızlaştırma:

Maruz kalma terapisi çocuğun korkuları ile güvenli ortamda karşılaşmasına destek olur. Burada terapist adım adım ilerler. Örneğin ilk gün ebeveynler birlikte çocuklarını okula bırakır, onunla biraz vakit geçirir daha sonra okuldan çocukla birlikte çıkarlar. Daha sonraki adım çocuğu okula bırakıp gün içinde birkaç kez uğramaktır. Bu şekilde çocuk okula alıştırılır ve yalnız kaldığında durumu idare edebileceği gösterilir.

Dinamik Terapi:

Dinamik terapi, çocuğun korkularının ve kaygılarının altında yatan dinamikleri analiz eder ve bu konular üstüne çalışır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *