Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH

Mizofoni

mizofoni-hastaligi-nedir-mizofoni-nasil-tedavi-edilir-h1565967626-96812d

Mizofoni Nedir? | Nedenleri Nelerdir? | Belirtileri Nelerdir? | Sosyal Hayata Etkileri | Terapi Süreci |

Mizofoni Nedir?

Mizofoni, misofobi ya da misofonya tekrarlayan belirli bir sesten aşırı rahatsızlık duyma ve bundan nefret etmeye yol açan, toplumda sıkça karşılaşılan psikolojik bir hastalıktır. Kişi kendisi için rahatsız edici seslere anormal tepkiler geliştirir.

Dünya geneline bakıldığında her yüz kişiden yirmisinde görülmesi mümkün olan mizofoniye zaman zaman birçok farklı psikolojik hastalık eşlik edebilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın neden kaynaklandığı henüz tam olarak bulunamıyor. Fakat belirtilerinin arasında obsesif kompulsif bozukluk (takıntı), anksiyete bozukluğu (kaygı), depresyon veya tourette sendromunun (istemsiz hareketlerde bulunma) olduğu bilinmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Kişi, diş fırçalama, ağız şapırdatma, nefes alma, konuşma, sakız çiğneme, öksürük vb. gibi sıradan seslerden aşırı derecede rahatsızlık duyar ve bu sesler karşısında öfkelenir. Kişiler rahatsızlık duyduğu seslere otonomik yanıtlar verir. Yani kalp atışları hızlanır, solunum artar, göz bebekleri büyür. Bu anormal belirtiler kişide mizofoni hastalığının olduğu ihtimalini güçlendirir.

Ayrıca mizofoninin bazı tanı kriterleri vardır. Kişiler bu seslere verdikleri tepkinin anormal olduğunu bilir. Kaygı, panik, öfke, nefret, saldırgan davranış gözlemlenir. Kaçma ve kaçınma davranışı görülür. Bunlar kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkiler.

Mizofoni

Sosyal Hayata Etkileri

Mizofonisi olan kişiler kaygı ve kaçınma davranışı sergiler. Kişiler bazı seslerden aşırı rahatsızlık duyduğu için dışarı çıkmakta bile sorun yaşayabilir. Örneğin yemek yediğiniz arkadaşınız ağzını şapırdatıyorsa ona patlamanız ve kavga çıkması an meselesidir.

Tedavi

Mizofoni hastalığının kesin bir tedavisi henüz yoktur ancak araştırmalara devam edilmektedir. Mizofoni tedavisi için hastalığa neden olan durumlar ve kişinin sahip olduğu rahatsızlıklar incelenmelidir. Öncelikli olarak danışanın seslere karşı hassas tutumunun nedenleri araştırılmalı ve kişinin algı probleminin ortadan kaldırılması için gerekli telkinler yapılmalıdır. Psikolojik destek tedavinin başarılı olmasında oldukça etkilidir. Psikolojik destek almayan hastalar aile ve yakın çevresi ile iletişim kurmakta zorlanır. Kişinin sesten ziyade olaylara odaklanmasını sağlayan terapiler sayesinde hastalığı yenmek mümkün olabilir. Örneğin yemek yerken oluşan çatal bıçak seslerindense yemeğin lezzetine odaklanmayı telkin etmek kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Terapi

Kendi başınıza Mizofoni ile baş etmekte zorlandığınızı hissediyorsanız bir psikolog desteği almak önemli olabilir. Bir psikolog desteği ile mizofoninin altında yatan yaşantıları belirleyebilir, ortaya çıkmasına sebebiyet veren duygusal ve düşünsel süreçleri çalışabilirsiniz. Mizofoni bir semptom olarak vardır çoğunlukla içsel olarak karşılığını çalışmak bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Şişli Terapi Enstitüsü olarak mizofoni yaşayan bireylere yönelik uzman psikolog desteği sağlıyoruz. Size uygun bir terapiste sizi yönlendirmemizi isterseniz bize başvuruda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *