Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
Home » Çocuk Danışmanlığı » Kıskançlık

Kıskançlık

3

Kıskançlık Nasıl Kontrol Altına Alınır? | Sebepleri Sorgulayın | Duygularınızı Dile Getirin | Bu Duyguyu Kontrol Etmeyi Öğrenin | Kendinize Zaman Tanıyın |

Başkasında olan bir şeyi gördüğünüzde neden bende yok diye içten içe mutsuz oluyor musunuz? Ya da günlerinizi hatta saatlerinizi, hayatta sizin için önemli olan eşyaları ve insanları kaybetmekten korkarak geçirdiğiniz oluyor mu?

Kıskançlık duygusunun yalnızca çocukluk çağında yaşanan bir durum olduğunu düşünüyorsanız veya kıskançlığı genellikle aşk ilişkilerinde görülen bir problem olarak değerlendiriyorsanız yanılıyor olma ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü kıskançlık duygusu, her yaştan ve cinsiyetten insanı etkisi altına alabilir; bu doğrultuda da bu kişilerin hayatlarını çıkmaza sürükleyebilir. Tam da bu sebeple kıskançlık duygusunun tam olarak ne anlam ifade ettiğinin doğru biçimde anlaşılması büyük önem arz eder.

Kıskançlığın Nedenleri Nedir?

Kıskançlık | Şişli Terapi Enstitüsü | Beşiktaş | Psikolog Temelinde mahremiyet ve endişenin yer aldığı bu duyguyu daha iyi tanımak için kıskançlık nedir diye sorarsanız; içerisinde bolca rekabet, güvensizlik ve öfke barındıran bir duygu şeklinde yanıt vermek mümkün.

Henüz daha çok küçük yaşlarımızdayken başlayan kıskançlık duygusu, aslında ömür boyu belli zamanlarda bize uğrar. Öyle ki bazen kalıcı hale gelerek hayatımızı pek çok yönden etkisi altına alır.

Peki bu durum kendini nasıl gösterir? Hepimizin hayatına, kaybetmekten korktuğumuz için başkalarından kıskandığımız insanlar girmiştir. Ya da kendimizi bir insanın yerinde hayal ederek onun gibi olmak istemişizdir.

Böyle durumlarda içinde bulunduğumuz durumu ya da hissettiklerimizi genellikle tek bir davranış ile ifade etmeyiz. Onun yerine duygularımızı karşımızdakine daha farklı yollarla belli eder ya da hissettiririz.

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bu duygu, yaş ya da cinsiyet ayırt etmeksizin herkesin hayatında varlığını sürdüren bir duygusal deneyimdir.

Yani anne ve babasının kendisini daha çok sevmesini isteyen küçük bir çocukta da; iş hayatında başarılı olarak kendisini ekip arkadaşlarından daha ileri bir noktada görmek isteyen birinde de bu duygu hakimdir.

Bazı durumlarda tehlikeli bir duygu olsa bile; kıskançlıktan, hayatın belli dönemlerinde olması gereken önemli bir tavır olarak söz etmek mümkün.

Elbette dozunda olması şartıyla kıskançlık, kişiler arası bağları güçlendirebilir ya da başarması zor konular için motivasyon kaynağı sayılmaktadır. Fakat aşırıya kaçıldığında kıskançlık mutlaka kontrol altına alınması gereken bir tutum olarak değerlendirilebilir.

Bireylerin yaşadığı aşırı kıskançlık duygusu kontrol edilmediği takdirde kartopu gibi büyüyerek hem kendisine hem de çevresinde iletişim halinde olduğu diğer bireylere zarar verir.

Kıskançlık | Şişli Terapi Enstitüsü | Beşiktaş | Psikolog

Kıskançlık Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kontrolü elinizde tuttuğunuz sürece aslında kıskançlığın motive olmanızı sağlayan bir duygu olduğu söylenebilir. Fakat eğer hissettiğiniz kıskançlık duygusu sizi ve sevdiklerinizi olumsuz yönde etkilemeye başladıysa ve ilişkilerinize zarar veriyorsa kontrolü en kısa sürede elinize almanız gerekiyor. Bu soruna yanıt olacak nitelikte bazı yöntemler:

Yaşadığınız Kıskançlığın Sebeplerini Sorgulayın

Eğer kıskançlık duygusu yaşıyorsanız, bunu kontrol altına almanın en önemli adımı sebeplerini sorgulamak olacaktır. Bu sebeple, işe kıskançlığınızın kaynağını araştırmakla başlayabilirsiniz.

Örneğin, daha önceki ilişkilerinizden birinde aldatıldıysanız; şu anki partneriniz başka bir kadın ya da erkekle yakın olduğunda onu kıskanıyor olmanız muhtemel. Bunun temel sebebi ise yeniden aldatılacağınıza dair duyduğunuz kaygı ile açıklanır.

Eğer iş ilişkilerinizde çekingen biriyseniz ve kendinizi başarısız hissediyorsanız; iş arkadaşlarınızla olan ilişkinizde kıskançlık duygusu ağır basabilir.

Buna verilebilecek bir diğer örnek ise arkadaşlık ilişkileri. En yakın arkadaşınızı çok sevmenize rağmen onun erkek arkadaşı ya da kız arkadaşı ile olan ilişkisini ve iletişimini kıskanıyorsanız bunun temel sebebi doğru kişiyi bulamayacağınıza ve onlarınki gibi bir ilişki yaşayamayacağınıza dair umutsuzluk olabilir.

Özetle kıskançlığınızın nedenlerini sorgulayarak, bunu önlemeye yönelik neler yapabileceğinizi daha net görebilirsiniz.

Duygularınızı Dile Getirin

Eğer kıskançlık duyduğunuz kişi ile yakın bir iletişiminiz varsa duygularınızı içinizde tutmak kıskançlığınızı azaltmaktan ziyade arttırır. Bu nedenle eğer kıskandığınız kişi aynı zamanda değer verdiğiniz ve size karşı anlayışlı biriyse duygularınızı dile getirebilirsiniz. Özellikle kadın-erkek ilişkilerinde açık davranarak her zaman daha iyi sonuçlar alır ve kendinizi iyi hissedersiniz.

Kıskançlık Duygusunu Kontrol Etmeyi Öğrenin

Hepimiz zaman zaman çeşitli konularda kıskançlık yaşıyoruz. Bunu tümüyle yok etmek mümkün olmasa da kontrol altına alarak size ve başkalarına zarar vermesine engel olabilirsiniz.

Bunun için de yapmanız gereken şey dikkatinizi dağıtmak ve bir süreliğine de olsa duygularınızla hareket etmeyi bırakmak. Anlık olarak kıskançlık hissettiğiniz zamanlarda yalnız başınıza uzun bir yürüyüşe çıkabilir, müzik dinleyebilir, dans edebilir ya da arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

Böylece o sırada hayatınızın odak noktasında bulunan kıskançlığın yerini bambaşka bir şey almış olacak ve siz de yanlış kararlar vermekten ya da yanlış adımlar atmaktan kendinizi kurtarmış olacaksınız.

Kendinize Zaman Tanıyın

Çocukluğundan beri çeşitli dönemlerde çeşitli durumlara ve olaylara karşı kıskançlık yaşamış olan bireyler olarak hepimiz biliyoruz ki; kıskançlık aslında zamanla azalan, geçici bir duygu. Kıskançlık hissettiğiniz durumlarda kendinize zaman tanıyın ve bu durumun geçici olduğunu telkin edin.

Destek Alabilirsiniz

Yaşadığınız kıskançlık duygusunu kendi başınıza halledebileceğinizi ve bu durumdan kurtulabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu mümkün olsa da bazen zorlanabilirsiniz.

Böyle zamanlarda duygularınızı biriyle paylaşmak sizi ciddi anlamda rahatlatacaktır. Fakat kıskançlık duygusunu dile getirmek her zaman zannedildiği kadar kolay olmayabilir.

Yaşadığınız durumu tanıdığınız birine anlattığınızda sizi yanlış anlayacağından ya da size tepki göstereceğinden korkabilirsiniz.

Özellikle yaşadığınız kıskançlık artık othello sendromu olarak da adlandırılan patolojik bir süreç haline geldiyse; bu durum saplantılı düşüncelere neden olabilir, hatta sizi depresyona sürükleyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *