Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Bağımlılık Danışmanlığı | İstanbul, Beşiktaş

Bağımlılık Terapisi Nedir? Bağımlılık Terapisi Süreci Nasıl İşler ? Bağımlılıklar ile Çalışan Uzman Psikologlar Ne Yapar?

Bağımlılık, psikolojik ve fiziksel zarara neden olmasına rağmen kimyasal, ilaç, aktivite veya madde tüketimini durduramamak ve bu durumun psikolojik bir tahribata neden olması olarak ifade edilebilir.

Bağımlılık terimi sadece uyuşturucu ve sigara gibi maddelere bağımlılığı ifade etmez. Belirli bir ilacı veya kimyasalları kullanmayı bırakamayan bir kişinin madde bağımlılığı vardır. Bazı bağımlılıklar ayrıca kumar, yemek, alışveriş veya çalışma gibi aktivitelere katılmayı da durduramaz. Bu koşullarda, bir kişinin davranışsal bir bağımlılığı vardır. Bağımlılık aynı zamanda, ilaç kullanımından da kaynaklanabilen kronik bir hastalıktır.

Bir kişi bağımlılık yaşadığında, bir maddeyi nasıl kullanacağını veya bir aktiviteye nasıl katılacağını kontrol edemez ve günlük yaşamla başa çıkmak için buna bağımlı hale gelir. Yanlış kullanım bağımlılıktan farklıdır. Madde kötüye kullanımı her zaman bağımlılığa yol açmaz, bağımlılık ise maddelerin düzenli olarak kötüye kullanılması veya zararlı davranışlarda bulunmayı içerir. Bağımlılık, ilişkileri zorlayan ve günlük aktiviteleri engelleyen davranışlara da yol açabilir.

Bağımlılık belirtileri genellikle;

Fiziksel olarak; tahriş, halsizlik ve bir madde kullanarak ya da bir davranışta bulunmayı bırakmadaki yetersizliği içerir.

Psikolojik olarak; öfke, kontrol edilemeyen düşünce ve davranışlar, depresyon gibi durumları içerir.

Maddeyi kullanmayı bırakma veya davranışta bulunma sık sık mide bulantısı ve sallama dahil olmak üzere yoksunluk belirtilerine yol açar. Tıbbi gözetim olmadan alkol veya uyuşturucu kullanmayı bir anda durdurmaya çalışmak iyi bir fikir değildir. tıbbi gözetim ile birlikte bu konuda uzman olan psikologlar ile terapi desteğine başvurmak, süreci hızlandıracaktır.

Terapi ve tedavi süreci zorlu olabilir, ancak etkilidir. En iyi tedavi şekli, maddeye ve kişiden kişiye değişen bağımlılığın sunumuna bağlıdır. Kişinin bağımlılıktan kurtulmak istemesi ve kendi isteği ile bir uzman psikolog desteği araması iyileşme sürecine atılan en önemli adımlardandır. Terapi, bireyin ihtiyacına bağlı olarak bire bir, grup veya aile bazında gerçekleşebilir. Genellikle, tedavinin başlangıcında, semptomların iyileşmesiyle zaman içinde giderek azalan seans sayısı ile gerçekleşmektedir.

**Bu sayfada kullanılan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, teşhis içermez.

İstanbul Beşiktaş'ta Uzman Psikologlarımızdan Destek Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz