Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » İletişimde Davranış Biçimleri

İletişimde Davranış Biçimleri

asertif-pic.png

İletişimde Davranış Biçimleri | Agresif Davranış | Pasif Davranış | Asertif Davranış |

İletişimde Davranış Biçimleri

Kişiler arası iletişimde üç temel davranış modeli vardır.

Agresif

Hangi Davranış Biçimine Sahipsiniz? MentaliumBu davranışa sahip kişilerin öncelikleri kendi ihtiyaç ve istekleridir. Ne istediğini bilir ve bunu rahatça ifade edebilir ancak bunu yaparken başkalarını incitmekten kaçınmaz. Kendi haklarını korurken başkalarının haklarını göz ardı eder. Çatışmacıdır ve suçlayıcı bir dil kullanır. Olumsuz bir durumla karşılaştığında hatayı karşı tarafta bulur. Başkaları adına kolaylıkla karar verebilir, diğerlerinin istek ve duygularını umursamaz. Bu kişilerin verdiği mesaj “ben üstünüm ve haklıyım, sen zayıfsın ve haksızsın” şeklindedir. Agresif kişiler istediklerini elde edebilirler ancak pek sevilmezler.

 

Pasif

Falta de Deseo Sexual | Boston Medical Group EspañaBu davranışa sahip kişiler kendilerinden önce başkalarının ihtiyaç ve isteklerine odaklanırlar. Ne istediklerini, duygularını ve düşüncelerini ifade etmekte güçlük çekerler. Kendi isteklerini söylerlerse, başkalarını inciteceklerinden ya da onlar tarafından reddedileceklerinden korkarlar. Haklarını koruyamazlar ve başkaları tarafından kullanıldıklarını düşünürler. Konuşurken başkalarının gözünün içine bakamazlar ve onlar söylemeden istekleri anlaşılsın isterler. Sıklıkla özür dilerler, çabuk incinirler. Bu kişilerin verdiği mesaj “ben zayıfım ve haksızım, sen üstünsün ve haklısın” şeklindedir. Pasif kişiler istediklerini elde edemezler ve başkalarının kararlarına göre yaşarlar.

 

Asertif

Cara Menguasai Komunikasi Asertif Agar Komunikasi Selalu Lancarİngilizcede “Assertiveness” olarak geçen bu davranış modeli Türkçede atılganlık, girişkenlik gibi anlamlara gelse de en doğru ifade “kendini güvenle ortaya koyan” davranış modeli olacaktır.

Asertif davranış modeline sahip bireyler kendi ihtiyaç ve istekleri ile başkalarının ihtiyaç ve istekleri arasındaki dengeyi bulurlar. Duygu ve düşüncelerini rahatça ifade ederler. Kendi haklarını korurken, başkalarının haklarına zarar vermezler. İstemediği durumlarla karşılaştıklarında “hayır” diyebilirler. Önemli kararlar alırken kendi fikirlerini kaygı duymadan ortaya koymalarının yanı sıra başkalarının fikirlerini de dinlerler ve en doğru kararı vermeye çalışırlar. Bu kişilerin verdiği mesaj “farklı görüşlerde olabiliriz ama sen ve ben kendimizi ifade etmek konusunda eşit haklara sahibiz” şeklindedir. Asertif kişiler başkalarına zarar vermeden istediklerini elde ederler ve iyi insan ilişkileri geliştirirler.

Örnek verecek olursak;

Bu üç davranış modelini daha iyi anlamak için şöyle basit bir örnek verilebilir. Diyelim ki bir restoranda sade kahve sipariş ettiniz ama garson kahvenizi şekerli getirdi. Böyle bir durumda agresif kişi, derhal garsonu çağıracak kahvesini yanlış getirdiği için ona kızacak ve suçlayıcı bir dil kullanarak kahvesini değiştirmesini söyleyecektir; pasif bir kişi ise böyle bir durumda garsona bir şey söylemekten çekinecek ve yanlış gelen kahvesini değiştiremeyecektir; asertif bir kişi ise garsonu yanına çağıracak, nazik bir şekilde garsona kahvesini yanlış getirdiğini ve değiştirmek istediğini söyleyecektir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *