Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Kaygı Kaygılı Kişilik » Histriyonik Kişilik

Histriyonik Kişilik

Histriyonik Kişilik Nedir? Histriyonik Kişilik Bozukluğu Nedir? Histiyoninin Tarihçesi Nedir? Bu Bozukluğun Nedenleri Nelerdir? Terapi Süreci Nasıl İşler? Histriyoninin Yararları Nelerdir?

Histriyonik Kişilik

Histriyonik kişilikten söz edilmediği yıllarda, isterik kişilikten söz ediliyordu. İsterik sözcüğünün etimolojik kaynağı, Yunanca husterostur ve kadının başlıca özgül organı olan rahim anlamına gelir.

Histriyonik kişi bir toplum içindeyken her zaman orada olanların ilgisinin merkezinde olmak ister. Biriyle baş başa konuşurken karşısındakinin tüm ilgisini kendi üzerinde toplamaya çalışır. Hareket noktası, aşağı yukarı şöyledir: “Bana yardım etmeleri için, her zaman başkalarını kendime bağlamalı ve hayran bırakmalıyım.” Zaten bu görüşün altında yatan da tek başına hayatın altından kalkamayacağı, yardıma ihtiyacı olduğu gerçeğidir. Gerçekten de histriyonik kişiliklerin, şaşırtıcı görünümlerinin altında yatan kendilerini değersiz bulmalarıdır. Onlar başkalarının hayranlık dolu bakışlarından cesaret toplamaya çalışırlar. Duyguları genellikle çabuk değişime uğrar, bunun şaşırtmak, ilgi çekmek amacından mı yoksa çocuklarda görüldüğü gibi, samimi olarak gülerken birden ağlayabilmelerinden mi kaynaklandığını söylemek zordur.

Histriyonik Kişilik Özellikleri

  1. Başkalarının dikkatini çekmeye çalışır, genel ilginin odağında olmadığı ortamlardan hoşlanmaz. Yoğun olarak etrafindaki kişilerin ilgisini ve sevgisini arar.
  2. Sık sık değişen duygularını dramatize ederek açığa vurur.
  3. Daha çok izlenimlerini yansıtan, açık olmayan ve ayrıntıları kaçıran duygusal bir konuşma tarzı vardır.
  4. Çevresindeki kişileri abartılı şekilde idealize etme ya da aşağılama eğilimindedir.

Histiyoninin Tarihçesi

Benzer histriyonik kişilik ölçütlerini göz önüne alan epidemiyolojik incelemeler, bu kişilik kategorisinde kadınların aleyhine ikiye birlik bir oranın olduğunu saptamıştır. Hiç kuşkusuz histriyonik erkekler kadınlarda gözlenen davranışların aynısını sergilemeyeceklerdir.

Örneğin baştan çıkarma ile ilgili davranışlar, cinslerin toplumsal rollerine göre farklılıklar gösterecektir. Histriyonik erkek, baştan çıkarıcı bir tiyatro sanatçısı gibi güven verme gösterilerine girecek, ateşli açıklamalar yapacaktır. Ancak topluluğun ilgisini çekme endişesi yine hayli yüksek olacak ve o da ilgi çekmek için görünümünü, giysi seçimlerini oyuna dahil edecektir. Doğal olarak dünya üzerinde de histriyonizmin bir coğrafyası vardır, kişiyi her zaman dahil olduğu kültürle birlikte değerlendirmek gerekir. Güney İtalyalı için normal olan bir davranış, bir İsveçli tarafından histriyonik davranış olarak algılanacaktır.

Bu kişiler dış görünümleriyle çok ilgilidirler, gösterişli ve çekici olmaya çalışırlar; benmerkezcidirler. İlgi odağı olmadıkları her durumda rahatsız olurlar ve odağı üzerlerine çekmek için küçük kışkırtıcı hareketler yapabilirler. Çok çabuk arkadaş olur, fakat çabuk reddedilmiş hissederler. Şefkat ve sevgi açlığı gösterirler; fakat olgun, dengeli ilişkiler kuramazlar.

Histrionik kişilik bozukluğuna sahip kişiler için özsaygıları başkalarının onayına bağlıdır. Çoğunlukla yapay ve yüzeysel ilişki kurarlar. Kimilerinde baştan çıkarıcı tavırlar dikkat çekebilir. Histrionik kişilik bozukluğu erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

Bu bozukluğa sahip kişiler sosyal ve mesleki ortamlarında başarı elde edebilirler. Biten bir ilişkinin ardından kendileri tedavi olmayı isteyebilir. Başarısızlığa ve hayal kırıklığına uğramamak adına sorumluluk almazlar; bunun yerine sürekli olarak başkalarını suçlama eğilimindedirler. Yenilik ve heyecan aradıkları için kendilerini riskli durumlara sokabilirler.

Histriyonik kişilik bozukluğu narsistik kişilik bozukluğu ve sınırda kişilik bozukluğuyla karıştırılabiliyor. Histriyonik kişilik bozukluğuna sahip kişiler dikkat çekmek için zayıf ve bağımlı olabilirler. Ancak, narsisistik kişilik bozukluğunda kendini değerli ve önemli görme baskındır.

Histriyoninin Yararları Nelerdir?

Aktör, avukat, siyasetçi ya da iletişimciler, bir topluluğun dikkatini çekme, etkileme ya da duyarlılıklarına hitap etme sanatını icra ederler. Bunlar çoğunlukla histriyonik kişiliklerdir. Bu meslekleri kendilerine yakın bulmuşlardır; çünkü bu mesleklerde kendilerine uygun bir “oynama alanı” bulacaklarını hissetmişlerdir. Reklam ve basın piyasasında, sanayi ya da tarım sektöründen daha çok histriyonik kişiliğe rastlanacağı kesindir. Ayrıca bunlar köylerden daha çok büyük kentleri severler.

Bu kişiler kendilerini gözlemleme ve duyarlılıklarının gerçek nedenini bilme konusunda çok az yeteneğe sahiptirler. Bu kişileri gösteri yapmaya iten duygu daha çok beğenilmemek endişesidir. Bu endişenin bilincinde olmak belki de onun için kaygılandırıyor bir durum yaratmakta ve bu nedenle bu duyguyu kafasından silinmektedir. Psikanalistler bu dışlamayı bilinci dayanılmaz duygulardan korumaya yönelik “savunma mekanizması” olarak adlandırıyorlar.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Histrionik kişilik bozukluğuna neyin sebep olacağı net olarak bilinmiyor. Ancak, birçok ruh sağlığı uzmanı hem öğrenilmiş hem de kalıtsal faktörlerin etkili olabileceğini söylüyor. Histrionik kişilik bozukluğunda çocukluk döneminde cinsel kötü muamele öyküleri sıkça rastlanır.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Teşhis

Histrionik kişilik bozukluğunu teşhis etmek için herhangi bir test yoktur. Belirtilerden şüpheleniyorsanız eğer, psikoterapiye başvurabilirsiniz. Davranışlarınızın doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için psikoterapi en etkili yöntemdir.

Bu rahatsızlığa sahip birçok kişi, tedaviye veya yardıma ihtiyaç duyduğunu kabul etmez. Çoğunlukla başarısız bir ilişkiden veya diğer kişisel çatışmalardan dolayı terapiye giderler.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu Terapi

Histrionik kişilik bozukluğu için önerilen tedavi yöntemi psikoterapidir. Bu bozukluğa sahip kişiler için terapi çoğu zaman zorlu geçer. Çünkü kişi kendini doğru bir şekilde aktarmıyor olabilir. Terapi destekleyici ve çözüm odaklı olmalıdır.

Destekleyici psikoterapi, histrionik kişilik bozukluğu olan hastalar için cesaret verici, güvence sağlayıcı ve tehdit edici olmadığı anlaşılan bir tedavi yöntemidir. Destekleyici psikoterapi, duygusal rahatsızlığı azaltmayı, özgüveni artırmayı ve hastanın başa çıkma becerilerini, özenli ve sempatik dinleme yöntemiyle geliştirmeyi amaçlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *