Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
Home » Anksiyete Bozukluğu » Grup Terapisi Nedir?

Grup Terapisi Nedir?

4

Grup Terapisi Nedir? | Grup Terapisinin Faydaları Nelerdir? | Avantajları Nelerdir? |

Grup Terapisi Nedir?

Grup terapisi benzer problemler yaşayan sayıları 5 ile 12 kişi arasında değişen bir ya da iki uzman rehberliğinde gerçekleşen bir psikoterapi yöntemidir. Grup terapisinin amacı kişilerin hem kendi yaşamındaki zorluklara çözüm bulması hem de paylaşımlarla beraber diğer grup üyelerine yardımcı olmasıdır. Bu tür terapiler sayesinde katılımcılar öz farkındalık kazanırlar. Zorluklarla baş etmede yeni kaynaklar geliştirirler. Grup terapisi genellikle altı ya da on iki katılımcı ile yapılır. Grupları oluşturan katılımcıların sayısı, grup türüne göre değişir. Bazı gruplar 18 kişiye kadar oluşturulabilir. Üye sayısında zamanla azalmalar görülebilir. Bazı katılımcılar gruptan çok çeşitli nedenlerle ayrılmak isteyebilir. Yeni katılımcılar katılabilir. Grup terapisi etkinlikleri bireysel terapi ile de desteklendiğinde mükemmel sonuçlara ulaşılır.

Grup Terapisinin Türleri

Bu psikoterapi yöntemi genellikle kapalı grup terapisi ve açık grup terapisi olmak üzere ikiye ayrılır.

Kapalı Grup Terapisi:

Kapalı grup terapisinde, terapinin başlangıcındaki katılımcılar dışında danışan kabul edilmez. Daha açık bir ifade ile yeni katılımcı alınmaz. Gruba katılım sadece dönem başında ya da yıl sonunda gerçekleşir. Böylece katılımcılar birbirlerini tanır ve güvenirler. Ancak kapalı grup terapisinde grubun devamlılığı tehlike altındadır. Katılımcıların büyük bir bölümü ayrıldığında terapi sonlandırılabilir.

Açık Grup Terapisi:

Açık grup terapisi her daim yeni katılımcılara ve danışanlara açıktır. Kayıt yaptıran katılımcılar, önce bekleme listesine alınır. Gruptan ayrılan olduğunda bu bekleme listesindeki kişiler terapiye davet edilir. Böylece danışanlar, daima bir terapi grubunun içinde kalabilirler.

Faydaları Nelerdir?

Grup terapisi genellikle bireysel terapi ile bağlantılı olarak kabul edilir, çünkü terapistle bire bir seansta ulaşılması zor olan bir dizi benzersiz avantaj sunar.

 1. Benzer Sorunlarla Mücadele Eden Diğer İnsanlarla Tanışma

Travma sonrası stres bozukluğu veya majör depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarıyla uğraşıyorsanız, tek başınıza acı çektiğinize ya da mücadelenizi kimsenin anlayamayacağına inanmanız kolaydır. Ancak grup terapisine başladığınızda, bunun doğru olmadığını hızlı bir şekilde görürsünüz.

Elbette hepimizin kendimize özgü perspektifleri ve deneyimleri var. Ancak bu durumu, birçok yönden ortak olarak diğerleriyle paylaştığınızı göreceksiniz. Stanford Üniversitesinde Irvin Yalom’un yaptığı bir çalışmada, akranlarla kurulan etkili etkileşimin, terapistle yapılan bire bir seanstan daha fazla yardımcı olabileceği tespit edildi.

 1. Kendi Mücadelenizi Enerjisi Yüksek Bir Ortamda Paylaşma

Duygularınızı ifade etmek, acı, öfke ve üzüntü gibi güçlü duyguları azaltır. Benzer sorunlarla boğuşan insanlar tarafından çevrelendiğinizde, duygularınızı paylaşmak, bir desteğin sağlanmasına yol açabilir. Grup terapisinde konuştuğunuzda, aynı zamanda kendiniz hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bazen, yüksek sesle ifade edene kadar hislerimizin farkına varamayız. Bu kendiliğinden açığa çıkma, terapinin iyi çalışmasının nedenlerinden birisidir: Sorunlarımızı dile getirerek kendimizi öğreniriz.

 1. Yabancılarla İlişki Kurmayı Öğrenmek

Sosyal anksiyete, depresyon, öfke yönetimi ya da diğer rahatsızlıklarla mücadele eden insanlar için grup terapisi oldukça etkili. Kolaylaştırıcılarınız güvenli bir atmosfer yaratmak için büyük bir çaba gösterirler. Diğer katılımcılara deneyimleri hakkında sorular sormanızı ve kendinizle ilgili kaygılarınızı paylaşmanızı sağlayacak özgürlüğü size sunarlar.

Grup terapisi, insanlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika bir fırsattır. Aşırı özür dileyen biri misiniz? İnsanların sözünü cümlenin ortasında mı kesiyorsunuz? Yoksa sohbetten geri kalıyor, konuya girişinizin etkisiz olacağından mı korkuyorsunuz? Kolaylaştırıcılar bu duyguları bilir ve kendinizi açmanız için size yardımcı olurlar.

 1. Kendinize ve Eylemlerinize Dair Fikir Edinme

Hiçbirimiz maalesef kendi davranışlarımızı tam olarak gözlemleyemeyiz. Aşırı derecede utangaç olduğunuzu düşünebilirsiniz ama diğerleri sizi açık fikirli biri olarak okurlar. Ya da daha yakışıklı olmak için gerçekten çok çaba sarf edersiniz fakat çizgiyi sinir bozucu hale getirdiğinizi fark etmezsiniz.

Kolaylaştırıcılar, grup terapisini güvenli ve misafirperver bir yer haline getirmek için çabaladıklarından dolayı hem kendiniz hakkında bilgi edinme hem de kendinizi geliştirmek için fırsatınız olur.

İlk grup terapi seansına gitmek korkutucu gelebilir. Fakat zamanla, bu yabancılar grubunun hiç de yalnız olmadığını hissedeceksiniz. Yabancılara açılmak, kendiniz ve akıl sağlığınız ile ilgili önemli gerçekliklere ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Grup Terapisinin Avantajları

Grup terapisinin faydaları şu şekilde sıralanabilir :

 • Sosyal çekincelere sahip olan katılımcılar, grup terapisinde kendilerini daha rahat hissederler.
 • Başkalarının da benzer problemlere sahip olduğunu görmek katılımcıya kendini “iyi” ve “normal” hissettirir.
 • Başkalarının benzer sorunlarla nasıl baş ettiğini görmek, kişiyi yeni çözüm yolları bulması konusunda motive edebilir.
 • Terapist, kişinin sosyal durumlardaki tepkilerini gözlemleme şansı elde eder. Bu sayede katılımcıya özel dönütler verebilir.
 • Grup üyelerinin takdirini veya desteğini kazanmak, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.
 • Gerçek hayatın bir provası olan grupta danışanlar hayatlarında uygulamak istedikleri değişiklikleri kolayca açıklayabilirler.
 • Benzer problemlere sahip olan kişiler, daha kolay anlaşabilir.
 • Grup terapisi, bireysel terapiye göre daha ekonomiktir.

Şişli Terapi Enstitüsü olarak çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik grup çalışmaları yürütmekteyiz. İstanbul Beşiktaş’ta merkezi konumda olan ofisimizdeki sürmekte olan grup çalışmaları hakkında bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz. Bünyemizde grup çalışmaları sürdüren uzman psikologlarımızın bu alanda eğitim ve yetkinlikleri bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *