Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Cinsel Terapi » Erken Boşalma Sorunu

Erken Boşalma Sorunu

how-to-create-a-sales-countdown-timer-in-shopify-step-by-step.png

Erken boşalma nedir ve belirtileri nelerdir? Erken boşalmayı önlemek için neler yapabilirim ? Ne zaman uzman psikolog desteği almalıyım? Cinsel terapi süreci nasıl ilerler?

Erken boşalma, erkek orgazma ulaştığında hızlı ve kontrolsüz bir şekilde gerçekleşir. Bu cinsel işlev bozukluğu, erkeklerde oldukça yaygın bir cinsel sorundur. Boşalma çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğinde (1-3 dakika), boşalmanın erken olduğu düşünülmektedir, erkek onu ​​yavaşlatamaz ve bu konuda kötü hisseder.

Erken Boşalma ön sevişme, ilişkiye başlamadan önce veya cinsel birleşme sırasında oluşabilir. Bazı erkekler bu durum nedeniyle çok fazla kişisel sıkıntı yaşar, aynı zamanda bu durum çifter arasında da sorunlar ortaya çıkarabilir. Erken boşalmanın, bir erkeğin veya eşinin cinsel zevkine ve doyumuna müdahale edecek kadar sık ​​meydana gelmesi, tedavi gerektiren bir durumdur.

Erken boşalmaya çeşitli faktörler katkıda bulunabilir. Stres, depresyon ve zihinsel ve duygusal sağlığı etkileyen diğer faktörler gibi psikolojik sorunlar bu durumu daha da ağırlaştırabilir. Bununla birlikte, biyolojik faktörlerin bazı erkeklerin boşalma deneyimlerini daha erken olmasına eğilimli hale getirebileceğine dair kanıtlar artmaktadır.Ancak bu problem oldukça kolay tedavi edilen bir cinsel problemdir. Erken boşalmanın problem yarattığı bir ilişki içerisindeyseniz ve bu durum size kişisel rahatsızlıkta veriyorsa uzman bir psikolog aracılığı ile cinsel terapi ve çift terapisi almak faydalı olacaktır.

Erken Boşalmanın Belirtileri

  • Rutin olarak az cinsel uyarımla ve az kontrolle oluşan boşalma durumu
  • Boşalma üzerinde zayıf kontrol nedeniyle cinsel haz alamama ya da azalmış cinsel haz
  • Suçluluk, utanç veya hayal kırıklığı duyguları

Bazen, erken boşalma haftalar veya aylar sürerek kendiliğinden geçer. Stresi veya diğer psikolojik sorunları hafifletmek için çalışmak durumun iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

Diğer kesimdeki erkekler de erken boşalma konusunda kalıcı zorluklar yaşamakta ve bu durum profesyonel yardım gerektirmektedir. Bazı erkekler tedaviye derhal yanıt verirken, diğerleri bu problemle uzun süre mücadele eder. Ancak her türlü de etkili tedavi ve terapi yöntemi mevcuttur.

Erken Boşalmayı Önlemek için;

Erken boşalmayı önlemenin bilinen bir yolu yoktur. Ancak, aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Cinselliğe karşı sağlıklı bir tutum sürdürün. Cinsel yaşamınızla ilgili endişe, suçluluk ya da hayal kırıklığı duyguları yaşarsanız, uzman bir psikolog ile psikoterapi ya da cinsel terapi desteği almayı düşünebilirsiniz.
  • Herkesin cinsel problem yaşayabileceğini unutmayın. Erken boşalma yaşarsanız, kendinizi suçlamayın veya yetersiz hissetmeyin. Yanlış anlaşılmayı önlemek için eşinizle açıkça konuşmayı deneyin.

Cinsel Terapide ilişkinizi etkileyebilecek sorunları keşfetmeniz ve bunları nasıl çözeceğiniz konusunda tavsiye almanız teşvik edilecektir. Alanlarında eğitimli psikolog veya terapistler size farklı ev ödevleri ve cinsel egzersizler vererek bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaklardır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *