Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Ergen Danışmanlığı | İstanbul Beşiktaş

Ergen Terapisi nedir? Ergen Terapisi Süreci Nasıl İşler ? Ergenler ile Çalışan Uzman Psikologlar Ne Yapar?

Günümüzün genç ergen bireyleri önceki kuşakların ergenlerinden daha fazla stres altındadır. Günümüzde ergenleri etkileyen akademik, sosyal, aile içi stres etkenleri oldukça fazladır. Ergenlik dönemindeki bireylere terapi sürecinde yer alma fırsatını sağlamak, bağımsızlığı teşvik eden becerileri daha da geliştirmelerini sağlar.

Ergenler ve gençler için terapi; gençlerin evde, okulda, aile içinde ve akran / sosyal çevrede genel işlevlerini geliştirmelerine yardımcı olabilmektedir.

Çocukluk, ergenlik veya gençlik yılları düşünce, duygu ve davranışlardaki birçok değişiklikle birlikte yaşanmaktadır. Bu sürekli bir geçiş zamanıdır. Bazen gelişimsel değişimi bozan zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bu zorluklar okul, ebeveyn uyuşmazlığı, boşanma, hastalık, öğrenme güçlüğü, akran baskısı, zorbalık, ev değiştirme ve diğer geçişler gibi streslerden kaynaklanabilir.

ergen terapi sisli terapi enstitusu istanbul

Psikolog ve Ergen İlişkisi

Bir psikolog veya terapist ile kurulan güven ilişkisi sayesinde ergen birey, sıkıntılarının nedenlerini belirlemeyi, duygularını tanımlamayı ve ifade etmeyi, gerektiğinde yardım istemeyi ve problem çözme yeteneklerini geliştirmeyi öğrenirler.

Aileler her zaman gençler/ergenler için hem rahatlık hem de stres kaynağı olmuştur; ancak, öğretmenler ve ödevler nedeniyle daha uzun okul günleri, birçok gencin ailelerini zar zor görmesine neden oluyor. Bu faktörlerin tümü gençlerin stresine, endişelerine ve depresyonuna yol açabilmektedir.

Gençler genellikle gelişimsel ve olgunlaşan dönüm noktalarını karşılama ve aşma konusunda zorlanırlar; Dış streslerin de eklenmesi, genellikle hormonlara atfedilen duygusal dalgalanmalara neden olur.

Gençler okul, sosyal ya da aile stresini etkili bir şekilde idare edemeyecekleri bir noktaya ulaştığında, ebeveynleri bir terapi desteği aramaya karar verebilir. Tipik olarak, bu karar, gencin öğretmenleri veya davranışları ile ilgili ebeveynlerin endişelerinden kaynaklanmaktadır.

Şişli Terapi Enstitüsü olarak İstanbul Beşiktaş’ta ergenlere yönelik psikolog desteği sunmaktayız. Ergenlerle ilgili hem koruyucu hem de destekleyici çalışmalarla ergen bireyin yaşamının ilerleyen dönemlerine hazırlıyoruz.

Sağlıklı Ergenliğin hazırlayıcısı sağlıklı çocuklukluk, sağlıklı yetişkinliğin hazırlayıcısı sağlıklı ergenliktir.

İstanbul Beşiktaş'ta Uzman Psikolog Desteği Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz