Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Kaygı » Deprem Sonrası Yaşanan Travmalar

Deprem Sonrası Yaşanan Travmalar

29e5b18d12be889335db51204cb12fe9

Depremin Rahatsız Edici Bir Biçimde Yeniden Hatırlanması | Tekrarlayıcı ve Rahatsız Edici Rüyalar, Kabuslar, Uykusuzluk | Anılara Geri Dönme

Deprem Sonrası Yaşanan Travmalar

a. Depremin Rahatsız Edici Bir Biçimde Yeniden Hatırlanması

Yeniden yaşama tepkisi, depremle ilgili anıların tümünün ya da bir kısmının istem dışı olarak hatırlanması biçimleriyle görülür. Olayın yeniden hatırlanması sırasında bu dönemde yaşanan duygu ve düşünceler yeniden ortaya çıkar. Bunlar korku, panik, dehşet, öfke, üzüntü, çaresizlik ve umutsuzluk gibi duygulardır. Kişiyi ağlamaklı ve huzursuz eden böyle bir duygu yumağı yaşadığınız zamanlarda, deprem deneyiminin var olan güven duygunuzu ve adil dünya inancınızı sarsarak sizi ne kadar hassaslaştırdığını düşünürsünüz.

Zaman zaman da “deprem sırasında daha farklı davransaydım değişen ne olurdu?” biçiminde düşünebilirsiniz. Böyle düşündüğünüzde öfke, suçluluk, utanç gibi olumsuz duygular yaşayabilirsiniz. Bu tür duygu ve düşünceler, yaşanılan olayların farklı gelişmiş olmasını arzu etmekten ve yaşadığınız deprem deneyimine anlam verme çabalarından kaynaklanmaktadır. Oysa yaşamınızı tehdit eden olağandışı bir deneyim sırasında verilen hiçbir tepki anormal değildir.

b. Tekrarlayıcı ve Rahatsız Edici Rüyalar, Kabuslar, Uykusuzluk

Rahatsız bir uyku, uyku sırasında bağırmalar ve sayıklamalar, ter içinde uyanma gibi durumlar olabilir. Çoğu kez bu rahatsız edici rüya ve kabuslar, deprem anılarının geceleri yeniden canlanması ile ilgilidir. Başka bir deyişle, uyanıkken yaşanan olayla ilgili acı verici anılara geri dönme deneyimleri rüya ve kabus yoluyla uykuda yeniden yaşanır. Normalde dış dünyadan alınan bilgiler uyku sırasında bilgi işleme sürecine girerek belleğe yerleşir. Rüya ve kabuslar yaşanan travmanın çözüm işlemi ile ilgili sürecin birer parçasıdır. Yani gündelik ve olağan yaşantıların dışında kalan deprem gibi bir felaketin bilgi işleme süreci içine sokularak anlaşılmaya çalışıldığının işaretidir. Gece bedeninizin pek çok sistemi bir dinlenme içine girerken beyniniz uyumamakta ve depreme anlam verip çözmeye çalışmaktadır.

Rahatsız edici rüyaların hepsi yaşanmış deprem deneyimi ile ilgili olmayabilir. Bazı kabuslar deprem teması içerirken diğerleri tamamen farklı temalar içermekte, ancak depreminkine benzer duyguları (korku ve çaresizlik gibi) harekete geçirmektedirler.

c. Deprem Anılarına Geri Dönme

Acı verici anıların gözler önünde canlanması biçimindeki tepki, deprem yaşantısının yeniden hatırlanması deneyimine oranla daha az görünmektedir. Bu tür “geri dönüşler” geçmişteki deprem yaşantısın güçlü ve rahatsız edici duygularla birlikte ani ve gerçeğe yakın biçimde yeniden yaşanmasıdır. Rahatsız edici bu tür duygular o kadar güçlüdür ki, birey sanki deprem yeniden oluyormuş gibi tepkiler verir ve bu esnada ortaya çıkmış tüm bedensel tepkiler yeniden oluşur. Bu dönemde kişi depremde yaptıklarına benzer tepkiler vererek etrafta olan bitenin farkında değildir.

Geri dönüşler birkaç saniye ile birkaç dakika arasında (nadiren birkaç saat) devam etmekte ve bazen kişi bu süre içinde yaptıklarını hatırlayamamaktadır. Geri dönüşler kişiye çıldırdığını ve kontrolü tamamen yitirdiğini düşündürebilir. Bu nedenle kişi bu tür deneyimlerini anlatmaktan kaçınabilir.

Geri dönüşler kesinlikle çıldırma belirtisi değildir. Yalnızca yaşadığınız anlaşılması güç, acı verici deneyime beyninizin anlam verme çabalarının bir işaretidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *