Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

cocuklarda-dikkat-eksikligi

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Psikolog ve terapistlere göre çözüm yolları nelerdir?

Psikolog ve terapistlere göre, Dikkat Eksikliği olarak da adlandırılan bozukluk, konsantrasyonu ve kişinin odaklanma yeteneğini etkileyen bir grup semptomdur. Ayrıca ruh hali değişimlerine ve diğer sosyal sorunlara neden olabilir.

 

çocuklarda dikkat eksikliği şişli terapi enstitüsü

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Psikolog ve terapistlere göre, Dikkat Eksikliği Bozukluğu olan çocuklar (12 yaş altı) odaklanma ve konsantre olma yeteneğinden yoksundur. Çocuklarda dikkat eksikliği bozukluğu, günlük işleyişini etkiler, çünkü okul çalışmalarını tamamlamakta zorluk çekebilirler ve genellikle ebeveynler ve öğretmenlerle sorun yaşarlar. Bu, işte veya ilişkide sıklıkla sorun yaşayan Dikkat Eksikliği Bozukluğu olan yetişkinlere benzer.

Genellikle, Dikkat Eksikliği olan çocuk belirtileri bir kerede değil, birkaç ay boyunca ortaya çıkar. Psikolog ve terapistlere göre, bu semptomların ortaya çıkması doğru şekilde yönetilmezse, önümüzdeki yıllarda düşük benlik saygısına ve diğer davranış sorunlarına yol açabilir.

Dikkat Eksikliği ve DEHB Arasındaki Fark Nedir?

Dikkat Eksikliği Bozukluğu, üç alt grubu kapsayan bozukluktur. Bu üç grup aşağıdaki gibi tanımlanır:

 • Dikkatsiz Tip:Psikolog ve terapistlere göre dikkatsiz davranışın temel özelliği, konsantre olamama ve odaklanamamaktadır. Bu dikkat eksikliği, ancak bir çocuk okulun zorlu ortamına girdiğinde fark edilebilir. Hiperaktivite olmadığı için bu DEHB olarak sınıflandırılmaz.
 • Hiperaktif / Dürtüsel Tip:Hiperaktif ve dürtüsel davranışı olan bir çocuk genellikle ‘her yerdedir’ ve çok aktiftir (hem zihinsel hem de fiziksel) her an aceleyle kararlar alır. Hiperaktivite mevcut olduğundan bu DEHB olarak sınıflandırılır.
 • Kombine TipDikkatsiz tipteki çocuk belirtileri hiperaktif / dürtüsel tipin belirtileri ile birleştirilir. Bu, Dikkat Eksikliği Bozukluğunun en yaygın şeklidir. Altıdan fazla kombine tip semptomu olan bir çocuğun kapsamlı bir değerlendirmesi olmalıdır. Hiperaktivite mevcut olduğundan, bu DEHB olarak sınıflandırılır.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Bozukluğunun Belirtileri

 • Okulda ve evde iş veya oyun etkinliklerine dikkat etmede zorluk
 • Bir görev için gereken oyuncaklar, kalemler, kitaplar veya araçlar gibi şeyleri kaybetmek veya unutmak
 • Hareketsiz oturma veya sürekli çaba gerektiren faaliyetleri önler veya sevmez
 • Dağınık görünüyor ve ayrıntılara çok dikkat etmez
 • Önceden planlama gerektiren görevlerle ilgili sorun yaşıyor
 • Bir şeyleri unutur ve kolayca dikkati dağılır
 • Yönlendirmeleri takip etmez veya görevleri tamamlamaz, genellikle tamamlanmamış bir etkinlikten diğerine atlar
 • Birisi konuşurken dinliyor gibi görünür
 • Dikkat etmez ve dikkatsiz hatalar yapar
 • Günlük aktiviteler hakkında unutkandır
 • Hayal kurma eğilimi vardır

Bu semptomları fark eden ebeveynlerin bir psikolog yardımı almalarında fayda vardır.

Araştırmacılar, psikolog ve terapistler beyni ipuçları için incelemeye devam etseler de, çocuklarda Dikkat Eksikliği Bozukluğu’nun kesin nedeni bilinmemektedir. Bu duruma katkıda bulunabilecek çeşitli faktörlerin olduğundan şüpheleniyorlar, örneğin:

-Kalıtım ve genetik: Dikkat Eksikliği Bozukluğu’nun ailelerde koşma eğilimi göstermesi, çocukların ebeveynlerinden dikkat eksikliği bozukluğu geliştirmeye yönelik genetik bir eğilimi miras alabileceğini düşündürmektedir. Çalışmalar, Dikkat Eksikliği Bozukluğu olan çocuk ailelerindeki yakın akrabaların yüzde 25’inin de Dikkat Eksikliği Bozukluğu’na sahip olduğunu, oysa genel popülasyonda oranın yaklaşık yüzde 5 olduğunu göstermektedir.-Kimyasal dengesizlik: Dikkat Eksikliği Bozukluğu olan çocuklar, beynin kilit bölgelerinde düşünceyi düzenlemekten sorumlu olan yeterli kimyasallar üretemeyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *