Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Cinsel Danışmanlık | İstanbul, Beşiktaş

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, bireylerin ve çiftlerin cinsellikle ilgili memnuniyetini etkileyen tıbbi, psikolojik, kişisel veya kişiler arası faktörleri ele almalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir terapidir.

Bu terapinin amacı, tatmin edici bir ilişki ve zevkli bir cinsel yaşam için insanların fiziksel ve duygusal zorluklarını aşmalarına yardımcı olmaktır.

Cinsel terapi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cinsel problemler yaşayan bireylere yardımcı olabilir;

 • Cinsel istek veya uyarılma ile ilgili endişeler
 • Cinsel ilgi veya cinsel yönelim ile ilgili endişeler
 • Dürtüsel veya zorlayıcı cinsel davranış
 • Ereksiyon olmakta zorluk ve ereksiyon olma endişeleri
 • Erken boşalma (erken boşalma), diğer boşalma problemleri
 • Uyarılma güçlüğü
 • Orgazma ulaşmada sorun (anorgasmi)
 • Ağrılı ilişki (dyspareunia)
 • Vajinismus
 • Bir sakatlık veya kronik durumla ilgili yakınlık sorunları
 • Geçmişte istenmeyen cinsel deneyimlerle ilgili endişeler
 • Terapi Süreci

  İlk aşamada yaşadığınız sorunun fizyolojik bir kökene sahip olup olmadığına dair bir değerlendirmede bulunmak üzere gerekli tıbbi konsültasyon almanız gerekir. Çoğu birey bu alanda bir sorun yaşadığında genellikle öncesinde bir uzman hekim görüşü alır. Daha öncesinde böyle bir değerlendirme yapılmamışsa psikoloğunuz buna ilişkin bilgi vererek sizi yönlendirir.

  Terapistiniz ile birlikte, daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmeniz için iyileştirmeye yardımcı olacak baş etme mekanizmaları üzerinde çalışırsınız.

  İlk randevularınız sırasında varsa partnerinizle birlikte katılım göstermeniz önerilir. Daha sonra terapist her iki partnerle ayrı ayrı değerlendirme seansları gerçekleştirir.

  Terapist mevcut sorunun üstesinden gelmeniz için size rehberlik edecektir. Deneyimleriniz hakkında konuşmak, deneyimlerinizi keşfetmek, problemin ne olduğunu, nedenlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Cinsel Terapi, Cinsellik
 • Cinsel Terapi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

  1. Terapistin Uygunluğu

 • Her terapistin -temelde aynı terapi yöntemini uygulasalar dahi- farklı bir şekilde iletişim ve ilişki kurma biçimlerinin olması kaçınılmazdır. Başarılı bir terapi süreci terapistinizle ne kadar iyi bir ilişki kurabildiğinizle yakından ilgilidir. Terapistinizle kurduğunuz ilişki içerisinde kendinizi rahat hissedemiyorsanız, kendinizi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız başka bir terapist arayışına girebilirsiniz.

  Zaman zaman terapilerde başarısızlık yaşansa da bu özünde terapiyle ilgili olarak değil, kurulan ilişkiyle olduğu düşünülebilir.

  1. Bireysel ya da Çift

  Her zaman terapilere çift olarak katılım zorunluluğu yoktur. Bazı sorunlarda veya işlev bozukluklarında kısa süreli çalışmalar başarılı sonuçlar yaratabilmekte. Ancak bazı durumlarda verilen egzersizler çift olarak yapılması oldukça önemli olabilmekte. Bu durumda da -varsa- partnerinizle katılım göstermeniz tavsiye edilir. Partneriniz yoksa da yine de terapiye katılım gösterip kendi cinselliğinizi tanımaya çalışabilir, mitlerinizi ve cinselliğe karşı tutumlarınızı birlikte çalışabilirsiniz.

  1. Ulaşım

  Cinsel terapiler çoğunlukla kısa süreli olarak değerlendirilen terapiler arasındadır. Yine de destek aldığınız uzmanın lokasyonu sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Seçeceğiniz uzmana nasıl gideceğinizi, yaşam koşullarınıza göre hangi zaman dilimini ayırabileceğinizi değerlendirmeniz gerekebilir.

 • Bir Cinsel Terapist Nasıl Bulurum

  Sertifikalı bir cinsel terapist psikolog veya psikiyatrist olabilir. Cinsel Terapi özel bir eğitim sürecini gerektiren ve akredite olmak için insan cinselliği hakkında kapsamlı bilgi sahibi uzmanlarca yürütülür.

  Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde cinsel terapistler bulunabilmektedir. İstanbul’da özellikle, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Kadıköy, Bakırköy ilçelerinde terapist kolaylıkla bulunmaktadır. Bulunduğunuz yerleşim bölgesinde bir terapist olmaması durumunda terapi süreci online olarak da sürdürülebilir. Şişli Terapi Enstitüsü olarak Psikoloji Lisanslı ve cinsellikle ilgili eğitimlerini tamamlamış, bunun yanında çift terapisi alanında uzman psikolog desteği sunmaktayız.

  Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz. Şişli Terapi Enstitüsü tarafından derlenmiştir.

İstanbul Beşiktaş'ta Uzman Psikologlarımızdan Destek Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz