Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü

Çift ve Aile Danışmanlığı |İstanbul |Beşiktaş

Çift ve Aile Terapisi Nedir? Çift Ve Aile Terapileri Süreci Nasıl İşler ? Çiftler ve Aileler ile Çalışan Uzman Psikologlar Ne Yapar?

Çift ve Aile terapileri sorunlu romantik ilişki ve aile içerisindeki problem yaratan unsurlar üzerine çalışılan terapi türleridir. Çift Terapisi romantik bir ilişki içinde yer alan iki kişinin, ilişkilerini anlama, çatışmaları çözme ve ilişki memnuniyetini artırmalarına yardımcı olduğu bir psikoterapi türüdür. Çift terapisi uygulaması, aşağıdaki genel unsurları içerme eğilimindedir:

  1. Belirli bir soruna odaklanma (cinsel problemler, İnternet bağımlılığı, kıskançlık)
  2. Terapistin, her bireyin ayrı ayrı değil, ilişkinin kendisini ele almasında aktif katılım.
  3. Çözüm odaklı, değişime yönelik müdahaleler, tedavinin erken aşamalarında yapılması
  4. Tedavi hedeflerinin açık bir şekilde belirlenmesidir.

Tedavi aşamasında, uzman psikolog çiftin sorunu sürdüren ilişkisel dinamikleri kavramalarına yardımcı olurken, iki tarafın da işlevsiz etkileşimlerdeki rollerini anlamalarına yardımcı olur. Bu onların ilişkiyi ve birbirlerini algılama şeklini değiştirmelerine yardımcı olacaktır. Çift terapisinin odağı, ilişkideki memnuniyetsizlik ve sıkıntı varlığını belirlemek ve mevcut semptomları iyileştirmek veya hafifletmektir. İlişkiyi daha iyi ve sağlıklı bir işleyiş seviyesine getirmek için tasarlanmış hedeflerle bir tedavi planı oluşturma ve uygulama amaçlanır. Çift terapisi, yakınlık, cinsel ilişki ve iletişim güçlüğü şikayeti olan kişilere yardımcı olabilir.

Aile Terapisi

Tüm aile üyelerinin davranışlarını ve bu davranışların yalnızca bireysel aile üyelerini değil, aynı zamanda aile üyeleri ve bir bütün olarak aile birimi arasındaki ilişkileri de etkileyen bir psikoterapi şeklidir . Aile terapisinde, evlilik ve çift çatışması, ebeveyn ve çocuk çatışması, alkol ve uyuşturucu kullanımı, cinsel işlev bozukluğu, keder , sıkıntı, yeme bozuklukları ve kilo sorunları, çocukların davranış sorunları ve yaşlı bakımı gibi sorunlar yer almaktadır. Geleneksel terapi bireye daha fazla odaklanırken, Aile terapisi bireyin davranışının hem bireyi hem de bir çiftin veya ailenin bir parçası olarak ilişkisini nasıl etkilediğini inceler.

Çift ve Aile terapilerine sizi yönlendirecek bazı sorunlar şunlardır;

  • İletişim problemleri
  • Cinsel zorluklar
  • Çocuk yetiştirme veya karma aileler hakkında çatışmalar
  • Madde bağımlılığı
  • Öfke
  • Aldatma

Çift ve Aile terapilerine gitme kararını vermek zor olabilir. Bununla birlikte sıkıntılı bir ilişkiniz varsa, yardım istemek yerine sorunlarınızı görmezden gelmekten veya bu sorunların kendi başlarına daha iyi hale gelmelerini beklemekten daha etkilidir. Bazen ilişkinin ihtiyaç duyduğu yardımı kabul ederek ve bu yardıma başvurarak ilk adımı atmak en zor kısımdır. Çoğu birey bu deneyimi anlayışlı ve güçlendirici bulmaktadır. Aile ya da çift ilişkilerindeki dinamiği korumak ve özel hayatınızın daha sağlıklı bir konumda olmasını sağlamak için uzman bir psikolog tarafından terapi desteği almak iyi bir fikirdir.

Şişli Terapi Enstitüsü olarak İstanbul Beşiktaş’ta deneyimli psikolog kadrosuyla çift ve ailelere yönelik danımanlık hizmeti vermekteyiz. Tüm terapistlerimiz Psikoloji lisanslı ve çalışma alanlarında uzmanlığa sahiptirler. Çift ve Aile Danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz 05523470020 ve 02123470020 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

**Bu sayfada kullanılan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, teşhis içermez.

İstanbul Beşiktaş'ta Uzman Psikologlarımızdan Destek Almak İçin Bize Ulaşabilirsiniz