Cinsel Psikoterapi Nedir?

Cinsel terapi, bireylerin ve çiftlerin cinsellikle ilgili memnuniyetini etkileyen tıbbi, psikolojik, kişisel veya kişiler arası faktörleri ele almalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir terapidir.

Bu terapinin amacı, tatmin edici bir ilişki ve zevkli bir cinsel yaşam için insanların fiziksel ve duygusal zorluklarını aşmalarına yardımcı olmaktır.

Cinsel terapi aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cinsel problemler yaşayan bireylere yardımcı olabilir;

 • Cinsel istek veya uyarılma ile ilgili endişeler
 • Cinsel ilgi veya cinsel yönelim ile ilgili endişeler
 • Dürtüsel veya zorlayıcı cinsel davranış
 • Ereksiyon olmakta zorluk ve ereksiyon olma endişeleri
 • Erken boşalma (erken boşalma), diğer boşalma problemleri
 • Uyarılma güçlüğü
 • Orgazma ulaşmada sorun (anorgasmi)
 • Ağrılı ilişki (dyspareunia)
 • Vajinismus
 • Bir sakatlık veya kronik durumla ilgili yakınlık sorunları
 • Geçmişte istenmeyen cinsel deneyimlerle ilgili endişelenir
   

Terapi Süreci

İlk aşamada yaşadığınız sorunun fizyolojik bir kökene sahip olup olmadığına dair bir değerlendirmede bulunmak üzere gerekli tıbbi konsültasyon almanız gerekir. Çoğu birey bu alanda bir sorun yaşadığında genellikle öncesinde bir uzman hekim görüşü alır. Daha öncesinde böyle bir değerlendirme yapılmamışsa psikoloğunuz buna ilişkin bilgi vererek sizi yönlendirir.

Terapistiniz ile birlikte, daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilmeniz için iyileştirmeye yardımcı olacak baş etme mekanizmaları üzerinde çalışırsınız. İlk randevularınız sırasında varsa partnerinizle birlikte katılım göstermeniz önerilir. Daha sonra terapist her iki partnerle ayrı ayrı değerlendirme seansları gerçekleştirir.

Terapist mevcut sorunun üstesinden gelmeniz için size rehberlik edecektir. Deneyimleriniz hakkında konuşmak, deneyimlerinizi keşfetmek, problemin ne olduğunu, nedenlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Danışanların, özellikle ilk kez bir cinsel terapist gördüklerinde endişeli hissetmeleri normaldir. Pek çok insan cinsellik hakkında konuşmakta zorluk yaşayabilir. Bununla birlikte, çoğu cinsel terapist bu durumun farkındadır ve danışanların rahat hissettirmeye çalışır. Genellikle terapi süreci, danışanın sağlığı ve cinsel geçmişi, cinsel eğitimi, cinsellik hakkındaki inançları ve danışanın özel cinsel kaygıları hakkında sorularla başlarlar. Cinsel terapistler danışanların kendi mahremiyetinde tamamlamaları beklenen pratik aktiviteler olan “ev ödevi” verebilirler.

Bu tür bir ev ödevi aşağıdakileri içerebilir:

Deneysel çalışma: Cinsel bir kaygı içinde olduklarını hisseden çiftler, arzularını artırmak için farklı seks pozisyonları veya seks oyuncakları kullanma gibi farklı aktiviteler deneyebilir. Eşlerin bu tür değişiklikler gerektiren durumlarda bir sağlık problemi varsa, cinsel rutinlerini veya pozisyonlar ona göre ayarlamaları gerekebilir.
Duyu odaklı çalışma: Çiftler için bu teknik, kaygıyı azaltıp güven ve yakınlık oluşturmak için tasarlanmıştır. Çiftler bu tekniği uygularken, cinsel olmayan dokunma ile başlayan ve genital dokunma ile ilerleyen, genellikle penetrasyon ile biten üç aşamada ilerler.
Eğitim çalışması: Bazen danışanlar fiziksel gelişimini tamamlarken yeterli cinsel eğitim almazlar. Bu da cinsel aktivite sırasında anatomik olarak vücudun nasıl çalıştığının farkında olmamalarına sebep olabilir. Terapistler, danışanlara okunacak kitaplar veya izlenecek videolar iletebilirler. Ayrıca danışanların vücutları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir ayna kullanmasını önerebilirler.
İletişim stratejileri çalışması: Danışanlar, bir ilişkide cinsel veya duygusal olarak ne istediklerini veya neye ihtiyaç duyduklarını sorma alıştırması yapabilirler.

Cinsel terapi sürecinde başarı, genellikle danışanların veya danışanın sürece ne kadar bağlı olduklarına göre değişmektedir. Danışanlar tek başına veya bir partnerle çaba göstermeye istekliyse cinsel hedeflerine ulaşabilirler.

https://www.sisliterapi.com/images/file-manager/ed634be0-17f0-11ed-bf59-952d4e54be7d/1663430927-1663430927558.png

 

Cinsel Terapi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Terapistin Uygunluğu

Her terapistin temelde aynı terapi yöntemini uygulasa da farklı bir şekilde iletişim ve ilişki kurma biçimlerinin olması kaçınılmazdır. Başarılı bir terapi süreci terapistinizle ne kadar iyi bir ilişki kurabildiğinizle yakından ilgilidir. Terapistinizle kurduğunuz ilişki içerisinde kendinizi rahat hissedemiyorsanız, kendinizi ifade edemediğinizi düşünüyorsanız başka bir terapist arayışına girebilirsiniz.

Bireysel ya da Çift

Her zaman terapilere çift olarak katılım zorunluluğu yoktur. Bazı sorunlarda veya işlev bozukluklarında kısa süreli çalışmalar başarılı sonuçlar yaratabilmektedir. Ancak bazı durumlarda verilen egzersizler çift olarak yapılması oldukça önemli olabilir. Bu durumda da partneriniz ile seanslara katılım göstermeniz tavsiye edilebilir. Partneriniz yoksa terapiye bireysel katılım gösterip kendi cinselliğinizi tanımaya, mitlerinizi ve cinselliğe karşı tutumlarınızı terapist ile birlikte çalışabilirsiniz.

Ulaşım

Cinsel terapiler çoğunlukla kısa süreli olarak değerlendirilen terapiler arasındadır. Yine de destek aldığınız uzmanın lokasyonu sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Seçeceğiniz uzmana nasıl gideceğinizi, yaşam koşullarınıza göre hangi zaman dilimini ayırabileceğinizi önceden değerlendirmeniz gerekebilir.

Cinsel Terapist Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cinsel terapistler, bireylerin ve çiftlerin cinsel doyumlarını ve etkileşimlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için eğitim almış uzman kişilerdir. Cinsel terapi, çoğu standart psikoloji eğitim programının bir parçası olmadığı için her terapist cinsel sorunları ele almada yardımcı olmaz.

Terapistlerin bu özel terapi yaklaşımını çalışabilmek için yeterli eğitime sahip olduğunu onaylayan profesyonel kuruluşlardan sertifikaları olmalıdır.

Cinsel Terapinin Sınırlılıkları

Cinsellik, siyasi ve dini görüşlerin yanı sıra kimi zaman kişisel değerlerle de çatışan tartışmalı bir konu olabileceğinden, bazı insanlar için cinsel terapiye başlamak zor olabilir. Cinsel terapistler, profesyonelliklerini bu faktörleri göz önünde bulundurarak dengelemek için özel olarak eğitim almışlardır. Ancak cinsel terapinin etkinliği nihayetinde terapötik ilişkinin kalitesine, terapideki kişi veya çiftin amaçlarına ve motivasyonuna bağlıdır. Bu faktörlerden biri veya birkaçının eksik olması, kişi ile yürütüle terapi sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bireylerin kendilerini rahat hissettikleri bir cinsel terapist seçmeleri önemlidir.

Bir Cinsel Terapist Nasıl Bulurum

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde cinsel terapistler bulunabilmektedir. İstanbul’da özellikle, Beşiktaş, Şişli, Sarıyer, Kadıköy, Bakırköy ilçelerinde terapist kolaylıkla bulunmaktadır. Bulunduğunuz yerleşim bölgesinde bir terapist olmaması durumunda terapi süreci online olarak da sürdürülebilir.

Şişli Terapi Enstitüsü olarak Psikoloji Lisanslı ve cinsellikle ilgili eğitimlerini tamamlamış, bunun yanında çift terapisi alanında uzman psikolog desteği sunmaktayız.

*Bu yazı bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz. Şişli Terapi Enstitüsü tarafından derlenmiştir.

Terapistlerimiz