Cennet, Küçükçekmece çocuk ve ergen terapisi

Genel Başlıklar

İyi Bir Psikoterapist Nasıl Bulunur - Psikoterapinin Önemi

Terapiden Ne İstediğinizi Bilin

Bir Psikoterapistte Ne Aradığınızı Bilin

İyi Bir Terapistin Niteliklerini Bilin

Soru Sormaktan Korkmayın

Sonuç

Önemli Noktalar

Akıl sağlığı sorunu yaşamak veya stresli hissetmek nadir değildir. Yaklaşık beş yetişkinden biri, belirli bir yılda zihinsel sağlık sorunları yaşayacaktır. Bu sorunlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve farklı insanlar için farklı zamanlarda ortaya çıkabilir.

Cennet, Küçükçekmece çocuk ve ergen terapisi

İyi Bir Psikoterapist Nasıl Bulunur - Psikoterapinin Önemi


Akıl sağlığı sorunu yaşamak veya stresli hissetmek nadir değildir. Yaklaşık beş yetişkinden biri, belirli bir yılda zihinsel sağlık sorunları yaşayacaktır. Bu sorunlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve farklı insanlar için farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu duyguları düzenli bir şekilde yaşıyorsanız, büyük ihtimalle gelip geçici değillerdir; daha derin bir şeyin ve bir şeyin ele alınması gerektiğinin bir göstergesidir. İyi bir terapist, sorunlarınızı keşfetmenize ve buna göre çözmenize yardımcı olacaktır. Doğru profesyoneli bulmak zor olabilir, ancak biraz araştırma ve sabırla sizin için doğru eşleşmeyi bulacaksınız. İşte iyi bir psikoterapistin nasıl bulunacağına dair bazı ipuçları - psikoterapinin önemi,Terapiden Ne İstediğinizi Bilin

Bu kulağa basit gibi gelebilir, ancak terapi için hedeflerinizin ne olduğunu düşünmek önemlidir. Partnerinizle ilişkinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Hayatınızda büyük bir geçişle mi karşı karşıyasınız? Geçmiş bir olaydan gelen travmayı mı çözmeye çalışıyorsunuz? Bunların hepsi, bir terapistin üstesinden gelmenize yardımcı olabileceği, ruh sağlığınızdaki önemli faktörlerdir. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bir terapistle ilk görüşmeyi kendinizi ve sorunlarınızı daha iyi anlamak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. Her insan benzersizdir, bu nedenle sizi ve sorunlarınızı anlayan bir terapist bulmanız önemlidir. İyi bir terapist, kendinizi ve sorunlarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacak sorular sorabilecektir. Terapistinizle terapi boyunca çalışırken, zihinsel sağlığınızda bir iyileşme fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, terapinin devam eden bir süreç olmasıdır ve sorunlarınız üzerinde çalışırken bir kişi olarak gelişeceksiniz.


Bir Psikoterapistte Ne Aradığınızı Bilin

Terapi istediğinize karar verdikten sonra, ne tür bir terapi aradığınızı düşünmeniz gerekecek. Bu, büyük ölçüde, karşılaştığınız belirli sorunlara ve ihtiyaç duyduğunuz yardıma bağlı olacaktır. Başlamak için iyi bir yer, kendinize şu soruları sormaktır: Hangi sonuçlara ulaşmayı umuyorsunuz? Çalışılması gereken en önemli şey nedir? Ruh sağlığı sorunlarının tedavisinde kullanılabilecek çeşitli psikoterapiler vardır. Anksiyete, OKB veya depresyon gibi sorunları ele almak istiyorsanız, bilişsel davranışçı terapi (CBT), diyalektik davranışçı terapi (DBT) veya kişilerarası terapiye bakmak isteyebilirsiniz. Önceki bir ilişkinin bozulması veya cinsel saldırı gibi bir travmayla başa çıkıyorsan, bilişsel işleme terapisine veya farkındalık temelli terapiye bakmak isteyebilirsin. Obsesif kompulsif bozukluk gibi daha kronik bir durumunuz varsa, belirtilerinizi tedavi etmek için ilaç tedavisi almanız daha iyi olabilir. Belirli bir kariyer için eğitim gibi belirli bir ihtiyacınız varsa, belirli sorunlarınızı çözmenize ve başarıya giden yolu bulmanıza yardımcı olabilecek bir terapistle görüşün.


İyi Bir Terapistin Niteliklerini Bilin

Bir terapistte ne aradığınızı bilmek faydalı olsa da, iyi bir terapistin niteliklerine bakmak da çok önemlidir. Terapistlere baktığınızda, şu niteliklerle ilgilenmelisiniz: Terapistin alan bilgisi. Bu, psikoloji alanında biraz eğitim almaları ve ruh sağlığının daha teknik yönlerini tartışırken rahat olmaları gerektiği anlamına gelir. Terapistin deneyimi. Bu, tıpkı sizin gibi insanlarla çalışma deneyimine sahip oldukları anlamına gelir. Herkes akıl sağlığı sorunlarını kendine göre yaşarken, iyi bir terapist özel sorunlarınızı daha iyi yönetmenize nasıl yardımcı olacağını bilecektir. Terapistin empatisi. Bu, kendilerini sizin yerinize koyabilecekleri ve nereden geldiğinizi anlayabilecekleri anlamına gelir. Bu, özellikle kişilerarası ilişkiler veya travma gibi daha kişisel sorunlarla uğraşırken önemlidir. Terapistinizle yargılanmış hissetmeden veya kendilerini veya terapinin kurallarını düşünüyormuş gibi konuşabilmelisiniz.


Soru Sormaktan Korkmayın

Terapistinizle ilk görüşmenizde yanınızda birkaç soru getirmeniz faydalı olabilir. Bunlar, sorunlarınızı daha iyi anlamak için bir rehber olarak kullanılabilir ve terapistiniz bunları sizi daha iyi anlamak için bir rehber olarak kullanabilir. İşte sormak isteyebileceğiniz bazı sorular: Çözmem gereken en önemli şey nedir? En çok ne üzerinde çalışmam gerekiyor? Sürecimde atmam gereken bir sonraki adım nedir? Bu sorular, karşılaştığınız sorunları daha iyi anlamanıza ve terapistinizin sizi daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Bu soruları, terapistinizle yapacağınız görüşmeye daha iyi rehberlik edecek bir konuşma kılavuzu olarak düşünmek faydalı olabilir.


Sonuç

Doğru terapisti bulmak zor olabilir, ancak biraz araştırma ve sabırla sizin için doğru eşleşmeyi bulabileceksiniz. İki kişinin aynı olmadığını unutmayın, bu nedenle benzersiz sorunlarınızı anlayabilecek ve bunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek bir terapist bulmanız önemlidir.

Paylaş