Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Ergen Danışmanlığı » Yeme Bozuklukları: Anoreksiya Nervoza

Yeme Bozuklukları: Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Nedir? Anoreksiya Nervozanın Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Psikolog ve terapistler gerçekleşen terapi süreci nasıl işler? Yeme Bozuklukları Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nervoza şişli terapi enstitüsü

Anoreksiya Nervoza hem bedeni hem de zihni etkileyen bir yeme bozukluğudur. Tarih boyunca insan kültürünü etkileyen “beden imajı”; medya, politika, moda vb. gibi birçok faktörden etkilenmiş ve insanları kendi bedenleri hakkında güvensiz, yetersiz ve rahatsız hissetmelerine yol açmıştır. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde ve kişinin bunlara ne kadar maruz kaldığı göz önünde bulundurulunca, aslında kişinin yeme bozukluklarından birine sahip olması olası olarak görülebilir. Genellikle 12-20 yaş arasındaki kadınlarda daha sık rastlanan bir durum olsa da erkeklerde görülme sıklığı da azımsanacak kadar az değildir. Özellikle ergenlik çağındaki genç erkekleri etkileyen bu yeme bozukluğu, bazı çalışmalarda tüm vakaların %5-%10’unu yansıttıkları bulunmuştur. Bedenin ve çevrenin acımasız bir denetimi gözlemlenir.

Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın temelinde biyolojik psikolojik ve sosyo-kültürel birçok neden olmasına rağmen hiçbir faktör tek başına anoreksiya nevroza tanısı için tek başına sorumlu tutulamaz. Ergenlik dönemindeki ani değişimler ve bu sürece uyum sağlama dönemindeki birtakım sıkıntılar, ailedeki gelişimsel bozukluklar, cinsel istismar, düşük özgüven, dürtü düzenleme zorlukları, ailede daha önce görülen anoreksiya nevroza (genetik) ve toplumdaki genel güzellik anlayışı gibi faktörler kişinin anoreksiya nevroza geliştirmesi için uygun ortamı sağlayan nedenlerdendir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Kişi ciddi bir şekilde kilo alma korkusu içerisinde olup gerekli ağırlığının altındadır ve zayıf olmaya dair kesin düşüncelere sahiptir. Yemek yeme düşüncesi korku verici bir hal alır çünkü hasta kilo alıp fazlasıyla çirkinleşeceğini düşünür. Genellikle durumun ciddiyetinin farkında olmayıp inkar hali ve ölüm gibi tehlikeleri yadsıma durumu vardır. Cinsel istek kaybı, depresyon, uyku problemleri, düşük benlik saygısı ve düşük özgüven, obsesyonlar, sosyal fobi, sürekli kusma, kadınlarda adet görmeme ya da düzensizlik (dismenore/amenore), öfke nöbetleri ve yetersiz beslenmeye dayalı fizyolojik rahatsızlıklar (düşük tansiyon, düzensiz kalp ritmi gibi) da sıklıkla görülmektedir. Bu durumlarda psikolog ile görüşmek gerekir.

Anoreksiya Nervoza ve Terapi Süreci

Hastanın kişisel hikayesi ve ailesi uzman bir psikolog ya da terapist tarafından detaylı bir şekilde incelenmelidir. Örneğin çocukluk dönemindeki cinsel, fiziksel ya da psikolojik bir istismar bedensel ve ruhsal olarak derinden yaralayıcıdır. Anoreksiya nevrozada erken teşhis ve müdahale hayatidir. Bazı vakalarda hastanın hastaneye yatırılması, kilo almaya başlaması için ikna edilmesi ve bu yönde yardım alması çok önemlidir çünkü anoreksiya nevroza uzun vadede danışan için çok yıkıcı olabilir.

Unutulmamalıdır ki, kültürün de getirdiği bir kavram olan perhiz, diyet ve diğer iştah kısıtlayıcı sistemler, henüz gözle görülür bir kilo kaybı olmasa da bedenin iştah kontrol sistemini ve dengesini ciddi anlamda negatif bir yönde etkileyebilir. Aynı şekilde tıkanırcasına yeme (binge eating) ve yediklerini çıkarma eylemi de açlık ve tokluk sistemini zedeleyerek vücuttaki bu sistemi kötü bir şekilde etkileyebilir. Bu etki altında kalan bedensel düzenekler de çoğu zaman yeme bozukluklarını tetikler veya hastalığın kalıcılığı üzerinde aktif bir rol oynarlar. Yemek ve öğün hazırlamak ile ilgili düşünceler ve fanteziler danışanlarda yoğun olarak görüldüğü için terapi süreci de yoğun olarak bu düşünceleri yeniden yapılandırma ve değiştirme üzerinden ilerler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *