Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Çocuk Danışmanlığı » Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları

Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları

17MKT0792-newsize-Generalized-Anxiety-Disorder

Anksiyete (Kaygı Bozuklukları) Nedir? Kaygı Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir ? Uzman Psikolog ile Terapi Süreci Nasıl İşler ?

Anksiyete Nedir?

Anksiyete / kaygı strese verilen normal bir tepkidir ve bazı durumlarda da yararlı olabilmektedir. Tehlikelere karşı bizi uyarabilir ve dikkatimizi hazırlamamıza ve düzenlememize yardımcı olabilir. Anksiyetenin bozukluk haline geldiği durumlar, normal gerginlik veya endişe duygularından farklıdır ve aşırı korku veya endişe içermektedir. Anksiyete bozukluklarının psikolojik bozukluklar arasından en yaygın olanı olduğu düşünülmektedir. Ancak anksiyete bozuklukları tedavi edilebilir ve buna yönelik çok sayıda etkili terapi yöntemleri mevcuttur. Uzman psikolog ve terapistler bu teknikleri uygularlar. Bu konuda uzman psikolog veya terapistten terapi almak çoğu insanın normal üretken yaşam sürmesine yardımcı olur.

Anksiyete gelecekteki bir endişenin öngörülmesi anlamına gelir ve daha çok kas gerginliği ve kaçınma davranışı ile ilişkilidir. Anksiyete/kaygı bozuklukları, insanlarda anksiyete yaratan etkenler veya onları kötüleştiren durumlardan kaçınmaya çalışmasına neden olabilir. İş performansı, okul çalışması ve kişisel ilişkiler aşırı kaygı hissedilmesinden etkilenebilmektedir.

Genelleştirilmiş anksiyete/ kaygı bozukluğu, panik bozukluğu, özel fobiler, agorafobi, sosyal anksiyete bozukluğu ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu gibi çeşitli anksiyete bozuklukları vardır.

Anksiyete bozuklukları, insanların semptomlarını tetikleyen veya kötüleştiren durumlardan kaçınmaya çalışmasına neden olabilir. İş performansı, okul çalışması ve kişisel ilişkiler etkilenebilir.

Anksiyete Bozukluğu Çeşitleri

Genelleştirilmiş anksiyete / kaygı bozukluğu, panik bozukluğu, özel fobiler, agorafobi, sosyal anksiyete bozukluğu ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu gibi çeşitli anksiyete bozuklukları vardır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu, günlük aktivitelere müdahale eden kalıcı ve aşırı endişe /kaygı içerir. Bu devam eden endişe ve gerilime, huzursuzluk, kenarda hissetme veya kolayca yorulma, konsantre olma zorluğu, kas gerginliği veya uyku sorunları gibi fiziksel belirtiler eşlik edebilir. Genellikle endişeler, iş sorumlulukları, aile sağlığı veya ev işleri, araba tamiratları veya randevular gibi küçük konular gibi günlük konulara odaklanır.

Panik Atak

Panik bozukluğunun temel semptomu, fiziksel ve psikolojik stresin ezici bir birleşimi olan tekrarlayan panik ataklardır. Bir saldırı sırasında bu semptomların birçoğu kombinasyon halinde ortaya çıkar:

 • Çarpıntı, çarpma kalp veya hızlı kalp atışı
 • Terlemek
 • Titreme veya sallanma
 • Nefes darlığı veya boğucu hisler hissi
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi, sersemlemiş veya soluk hissetmek
 • Boğulma hissi
 • Uyuşukluk veya karıncalanma
 • Mide bulantısı veya karın ağrıları
 • Kopmuş hissetmek
 • Kontrolünü kaybetme korkusu
 • Ölüm korkusu

Semptomlar çok şiddetli olduğundan, panik atak geçiren birçok kişi kalp krizi veya yaşamı tehdit eden başka bir hastalık geçirdiği düşünülebilir ve bir hastaneye acil servise gidilebilir. Panik ataklar, depresyon veya TSSB gibi diğer zihinsel bozukluklarda ortaya çıkabilir.

Fobiler, Özgül Fobiler

Belirli bir fobi, genellikle zararlı olmayan belirli bir nesne, durum veya faaliyetten aşırı ve sürekli bir korkudur. Hastalar korkularının aşırı olduğunu biliyorlar ama üstesinden gelemiyorlar. Bu korkular, bazı kişilerin korktukları şeylerden kaçınmak için birçok açıdan kişiye sıkıntılar oluşturabilmektedir.

Agorafobi

Agorafobi, kaçmanın zor veya utanç verici olabileceği durumlarda veya panik belirtileri durumunda yardım bulunamadığı durumlarda olma korkusudur. Korku gerçek durumla orantılı değildir ve genellikle altı ay veya daha fazla sürer ve işleyişinde sorunlara neden olur. Agorafobili bir kişi bu korkuyu aşağıdaki durumlardan ikisinde veya daha fazlasında yaşar:

 • Toplu taşımayı kullanmak
 • Açık alanlarda olmak
 • Kapalı yerlerde olmak
 • Sırada durmak ya da kalabalığın içinde olmak
 • Yalnız evin dışında olmak

Birey aktif olarak durumdan kaçınır, bu durumlar için bir arkadaşlık gerektirir veya yoğun korku ya da endişe ile katlanır. Tedavi edilmemiş agorafobi o kadar ciddi olabilir, bu durumda birey evi terk edemeyebilir.

Anksiyete| Şişli Terapi Enstitüsü

Sosyal Anksiyete Bozukluğu ( Sosyal Fobi)

Sosyal anksiyete bozukluğu olan bir kişi, sosyal etkileşimde utanma, küçük düşürülme, reddedilme veya aşağıya bakılma konusunda kaygı ve rahatsızlık duymaktadır. Bu bozukluğu olan insanlar, durumdan kaçınmaya ya da büyük bir endişe ile katlanmaya çalışacaktır. Sık rastlanan örnekler, kamuya açık konuşma korkusu, yeni insanlarla tanışmak veya toplumda yemek yemek / içmek. Korku ya da endişe, günlük işleyiş ile ilgili sorunlara neden olur ve en az altı ay sürer.

Ayrılma Kaygısı Bozukluğu

Ayrılma anksiyetesi bozukluğu olan bir kişi, bağlı olduğu insanlardan ayrılma konusunda aşırı derecede korku duyar veya endişelidir. Bu duygu, kişinin yaşı için uygun olanın ötesindedir ve sürekli olarak devam eder (çocuklarda en az dört hafta ve yetişkinlerde altı ay) ve günlük işlevselliğinde sorunlara neden olur. Ayrılma anksiyetesi bozukluğu olan bir kişi, kendisine en yakın olan kişiyi kaybetme konusunda ısrarlı bir şekilde endişelenebilir, isteksiz veya evden uzakta ya da o kişiden uzaklaşmak veya uyumak için isteksiz olabilir veya ayrılma konusunda kabuslar görebilir.

Terapi Süreci Nasıl İşler?

Her anksiyete/ kaygı bozukluğu kendine has özelliklere sahip olsa da, çoğu terapiye iyi yanıt vermektedir. Bir tür konuşma terapisi olan bilişsel davranış terapisi (BDT), kişinin daha az endişeli hissetmesine yardımcı olmak için farklı düşünme, tepki ve davranış biçimlerini öğrenmesine yardımcı olabilir. Bir diğer psikoterapi yöntemi olan Psiko-Dinamik Terapi anksiyete bozukluğu olan insanlara yardım edebilmektedir. Etkili olması için, psikoterapi kişinin kendine özgü endişelerine yönlendirilmeli ve kendi ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır.

Siz de Anksiyete/ Kaygı Bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız ve bu kaygılar günlük yaşamınızı etkiliyorsa uzman psikolog desteği almanız, işlevselliğinizi düzeltmenize yardımcı olacaktır. Alanlarında eğitimli uzman psikolog ve terapistlere başvurarak terapi sürecinizi başlatabilir ve iyileşmeye bu şekilde adım atabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *