Skip to main content
×
Şişli Terapi Enstitüsü
BLOG-BG-HIGH
Home » Anksiyete Bozukluğu » Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu

WhatsApp-Image-2020-12-28-at-14.47.54-2.jpeg

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Bozukluğu Nasıl Oluşur? Anksiyete Kimlerde Daha Sık Görülür? Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri ve Türleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete ( Kaygı Bozukluğu) | Şişli Terapi Enstitüsü | Beşiktaş | Psikolog Anksiyete bozukluğu yardım alınması gereken bir durum iken anksiyete (kaygı), tehlikeyi haber veren, doğal, gerekli bir sinyaldir. Vücut ile zihnin bir meydan okumaya ya da tehdide, en kısa zamanda hazır olmasını sağlar. Kalp daha hızlı atmaya başlar, soluk alıp verişiniz hızlanır, bu da kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Aslında kaygı, bir ölçüde bizim günlük sorunlarla baş edebilmemiz için hazırlıklı olmamızı, bir tehlike durumunda da hızlı karar verip kurtulmamızı sağlar.

Kişi, tehlikelerin daha çabuk farkına varsın diye tetikte olma hali pekişir. Bu durum genellikle gergin olma gibi hissedilir. Anksiyetenin doğal olanı, sınavda en iyi performansı göstermenize, ya da çok konsantre olup bir kaza anında direksiyonu başka bir yöne kırarak kazayı önlemenize yarar.

Anksiyete ( Kaygı Bozukluğu) | Şişli Terapi Enstitüsü | Beşiktaş | PsikoloAnksiyete duygusu çok güçlüyse, uzun süre devam ederse veya bir tehlike yokken birdenbire ortaya çıkıyorsa, patolojik hale gelebilir. Bu tür kişilerde “sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu” söz konusudur. Bu durum kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engelleyebilir. Bu kişiler her durumda olası en kötü sonucu düşünürler, her şey kendi denetimlerinin dışındaymış gibi hissederler.

Her 100 kişiden 5-6’sı yaşamlarının herhangi bir zamanın bu rahatsızlığı yaşayabilir. Yaşla birlikte kaygı duyarlılığı da artar.

Anksiyete Bozukluğu Nasıl Oluşur?

Çocukluk dönemi ve genç erişkinlik çağları arasında başlayan anksiyete bozukluğu, yavaş ve sinsi bir gelişim gösterir. Pek çok ruhsal bozukluk gibi anksiyete bozukluğunun da tam olarak nedeni anlaşılamamaktadır. Bazı kişilerde çok stresli ve travmatik bir olay sonrası gelişebildiği gibi bazı kişilerde de bir sebep olmaksızın ortaya çıkabilir.

Beyindeki korku ve duyguları kontrol eden bölümlerin hatalı bağlanması anksiyete bozukluklarına sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra anksiyete bozukluğu vücudun biyolojik sürecinden, deneyimlerden, çevresel ve genetik faktörlerden de kaynaklanabilmektedir. Kişilerin ruhsal durumu ve mizacı da anksiyete ile yakından ilgilidir. Hastalığın belirtileri dönem dönem iyileşmeler ve alevlenmeler gösterir. Stresli yaşam olayları olduğunda belirtiler çoğunlukla kötüleşir.

Anksiyete Kimlerde Daha Sık Görülmektedir?

Anksiyete bozuklukları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bu danışanlar kendilerini “ben kendimi bildiğim bileli böyleyim” şeklinde ifade eder.

Aşırı korumacı tavırla büyütülmüş çocuklarda, çevresinden hep olumsuz tepkiler alan ve sindirilmiş kişiliklerde anksiyeteye daha sık rastlanılmaktadır. Çocukluk çağında yaşanılan olumsuzluklar, travmalar ve mutsuzluklar arttıkça anksiyete riski de eş zamanlı olarak artmaktadır. Bunun yanı sıra ailede ya da akrabalarda anksiyete görülmesi riski artırır. Çünkü genetik geçiş bu rahatsızlıkta mümkündür.

Mükemmeliyetçi yapıda olan insanlarda, rekabet ile ilgili olarak hayatta sadece kazananlar ve kaybedenler vardır şeklinde düşünenler ya da katı şekilde eleştiri alırsam tümüyle reddedebilirim ve sevilmem tarzında düşünceleri olan kişilerde de anksiyete bozukluğu sıkılıkla görülebilir.

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Başlıca semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Umutsuz hissetmek
 • Devamlı ağlamak istemek
 • Odaklanma ve konsantrasyon problemleri
 • Çabuk yorulmak
 • Uykusuzluk çekmek
 • Hatırlamakta zorlanmak
 • Üzüntülü durumlara yoğunlaşmak
 • Özgüvensiz ve değersiz olduğunu düşünmek
 • Başkaları ile konuşmanın zor olduğuna inanmak
 • Toplum içinde konuşmaktan ve yemek yemekten çekinmek
 • Gergin, kaygılı, sıkıntılı ve tanımlanamayacak şekilde tuhaf hissetmek
 • İnsanların sözleri ile zihnini meşgul etmek
 • Çevreden kopmak, kaçmak istemek
 • Kas ağrısı çekmek
 • Hızlı nefes alıp vermek
 • Çabuk gerilmek
 • Titremeye, sallanmaya başlamak

Anksiyete Bozukluğunda Tedavi

Anksiyete ( Kaygı Bozukluğu) | Şişli Terapi Enstitüsü | BeşiktaşAnksiyete bozukluğuna sahip bireyler genellikle yaşadıkları semptomların fiziksel rahatsızlıklardan ortaya çıktığını düşünür. Özellikle bazı hastalar için yaşadıkları bu semptomların kaygı kaynaklı olduğunu kabul etmek zordur. Dolayısıyla farklı branşlarda faklı hekimlerden çare ararlar. Burada önemli olan, kendilerini engelleyen düşüncelerin üstesinden gelebilmeleri ve bir terapist desteği alabilmeleridir. Danışanların terapi sürecinde edinecekleri bilgi süreci kolaylaştıracaktır. Örneğin bir kişi panik atak anında vücutta ve beyinde neler olduğunu anlarsa, anksiyeteden daha az rahatsız olacaktır. Anksiyete bozukluğunda farklı terapi teknikleri kullanılabilir.

Psikanalitik, alanda anksiyete kişinin ruhsal yapısının, savunma düzeneklerinin ve benlik (ego) gücünün değerlendirilmesinde vazgeçilmez bir özelliktir. Freud tarafından anksiyete “bastırılmış düşünce ve dürtülerden kaynağını alan yaygın endişe ve dehşet hissi” olarak tanımlanmış ve çocuğun gelişim sürecindeki dönemlere dikkat çekmiştir.

Maruz bırakma anksiyete bozukluğunda uygulanan, bir diğer terapi şeklidir. Danışan, uzman bir psikoloğun yardımı ve önerileriyle endişeye sebep olan durumlara yavaş yavaş yaklaşmayı öğrenecek ve endişelerinizin giderek azaldığını fark edecektir. Bu, kişiyi biraz zorlayan ancak karşılığında iyi sonuçlar veren bir terapi biçimidir.

Bilişsel terapi anksiyete bozukluklarında kişilerin tehlike algılarını tanımlamalarında ve değerlendirmelerinde böylece bu algıları değiştirmelerinde yardımcı olmayı amaçlar. Ayrıca tehlike algılarını sürdürmelerine yol açan davranışlarının da değiştirilmesini hedefler.

Şişli Terapi Enstitüsü olarak ansiyete bozukluğu yaşayan bireylere yönelik psikolojik destek sağlıyoruz. Bizlere ulaşarak sizi anksiyetenizin ortaya çıkmasına sebebiyet veren duygusal ve düşünsel süreçleri uzman kadromuz ile çalışabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *